Letní hry pro děti? Nepotřebujete k nim žádnou speciální výbavu!

Dětské hraní se během generací mění tím, jak jim dopřáváme stále modernější technologie. Ale pravdou zůstává, že děti si nejvíce užijí ty nejobyčejnější hry, u kterých se vyběhají, vyskotačí, zapřemýšlí si a budou trávit čas s vámi a se svými kamarády.

ilustrační foto: Pixabay.com – StockSnap

Lesní skřítci

Děti rády chodí ven. A tak je vezměte do lesa nebo aspoň na louku a začněte tam stavět domečky pro skřítky. Proč? Protože po lese nebo po louce šel obr a domečky jim zboural. Skřítci teď pláčou, že nemají kde bydlet, tak jim jdeme pomoci.

Hru můžeme obměnit na mravence nebo broučky, a přitom dětem vyprávět o těchto živočiších, o jejich životech, schopnostech, významu pro nás i okolí, ale vše samozřejmě dětskou řečí a jen do hloubky, která jim dovolí informace pochopit.

Krmení dravé zvěře

Vyberte krabici, do které budou děti házet míčky nebo šišky. Tím budou krmit dravé zvíře v zoologické zahradě, aby zvíře nepošlo hlady, ale by je zároveň ani nepokousalo. Vzdálenost zvolte úměrnou velikosti dětí, se kterými budete hru hrát. Kdo trefí krabici nejvícekrát, tomu zvířátko nejlépe poroste.

Kdo správně zamíří?

Tesco leták na příští týden nabízí dětské pistole a pušky od značky Nerf, se kterými se dá dobře střílet na cíl. Zvládne je obsloužit i menší dítě. A díky barevnému provedení se jistě budou líbit i holčičkám. Možná budete překvapení, že i holčičky se budou schopné dobře trefit do cíle. Stačí jim správě říct, jak mají mířit.

Větší děti si mohou užít dobrodružné hry, které budou hrát ve stylu Paint Ball. Náboje v Nerf puškách a pistolích jsou totiž molitanové s gumovou špičkou, takže jejich trefa rozhodně nebolí a není ani nebezpečná.

Opičí dráha

Obligátní opičí dráha nesmí chybět. A nemusí být nijak sofistikovaná, stačí ji vyrobit z prkýnek, po kterých se má přejít, z klacíků, které se mají oběhnout, přidat přeskoky přes švihadla, větším dětem třeba i lezení po žebříku, menší uvítají překračování nebo přeskakování překážek.

Děti pohyb přivítají a svižně se budou dopravovat do cíle, zejména pokud bude za překonání vámi připravené opičí dráhy následovat odměna, třeba v podobě jahod, borůvek nebo malin koupených ráno před hrou v Lidlu.

Klouzačka z mýdla

Máte doma plastovou hladkou plachtu, třeba ze starého nafukovacího bazénu? Tak dětem s pomocí mýdlové vody a této plachty vyrobte klouzačku. Nastrouhejte mýdlo a smíchejte jej s vodou nebo použijte tekuté mýdlo s trochou vody. Plachtu složte do dlouhého a užšího tvaru a naneste na ni směs vody a mýdla. Plachtu umístěte na trávník nebo jinou měkkou podložku, protože pádů bude opravdu hodně.

Čáp bez čepičky

Kdo by neznal hru s čápem a jeho ztracenou čepičkou. Bavila nás a baví i naše děti nebo vnoučata. Navíc se do ní můžeme opravdu aktivně zapojit i my. Zvolíme jednoho hráče, který bude čápem a bude říkat verš: „Čáp ztratil čepičku, měla barvu, barvičku …“. Místo tří teček řekne konkrétní barvu.

Pak se všichni vydají hledat předmět se zmíněnou barvou. Každý musí mít jeden nalezený předmět, hráči se o ně nemohou dělit. Kdo najde věc se správnou barvou jako poslední, stává se pro další kolo řečníkem a povídá o čápovi.

Piškvorky

Máte doma jen jedno dítě? Nabídněte mu přemýšlivé či mírně adrenalinové hry, jako jsou například Piškvorky, Pexeso, Člověče, nezlob se, či různé vzdělávací hry, které jistě také máte doma. Zabavíte se i vy a také si zajistíte, že později půjde dítě velmi rádo ven, aby si trochu „vyvětralo hlavu“.