Na co se připravit před změnou dodavatele plynu

Potýkáte se s vysokými účty za energie? Rádi byste snížili náklady za plyn, ale nevíte, jak na to? V zásadě existují dvě možnosti.

plyn

První z nich je poněkud nekomfortní omezení spotřeby. Druhou přívětivější variantou je změna dodavatele energií. Poradíme, jak se na změnu dodavatele připravit a na příkladu ukážeme, kolik můžete při změně dodavatele ušetřit.

Změnu dodavatele důkladně zvažte

Změna dodavatele energií není rozhodnutím na pár dní. Rozhodně nepodléhejte nátlakovým akcím podomních prodejců a neuzavírejte nejasné smlouvy ve spěchu mezi dveřmi.

Místo toho si vše důkladně prostudujte a nechte si několik dní na rozmyšlenou. Seriózní dodavatel plynu totiž nikdy na svého zákazníka netlačí. Před samotnou změnou dodavatele zároveň zvažte veškeré výhody nabídky.

3 hlavní důvody, proč se rozhodnout pro nového dodavatele:

  • finanční úspora,
  • kvalitnější služby a klientský servis,
  • získání výhodnější smlouvy.

Jak při změně dodavatele postupovat?

Porovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů. K tomu pomůže kalkulačka plynu, která podle příslušnosti v distribuční síti a podle roční spotřeby plynu zobrazí nejvýhodnější nabídky na trhu. Díky kalkulačce plynu spotřebitelé přehledně vidí, jaká je cena plynu za m3 a jakou paušální částku budou měsíčně platit za odběrné místo.

Připravte se na odstoupení od smlouvy. Změna dodavatele neprobíhá ze dne na den. Formality sice trvají pouze pár dní, ale nejvíce času zabere výpovědní, která obvykle trvá 3 měsíce.

Pozor dejte na sankce za odstoupení od smlouvy. Zvýšenou pozornost věnujte smluvním podmínkám u vašeho stávajícího dodavatele. Někteří dodavatelé energií totiž předčasné odstoupení od smlouvy postihují finančními sankcemi. Výše smluvních sankcí se může pohybovat od 3 500 Kč až do 10 000 Kč.

plyn2aaa

Plyn od ČEZ a MND se liší v cenách a zákaznickém servisu

Změnou dodavatele plynu můžete dosáhnout roční úspory i 8 000 Kč. Například úspora bytové jednotky, která využívá plyn k ohřevu vody, k vytápění a vaření s průměrnou roční spotřebou 17,2 MWh, činí při přechodu od RWE k MND 2 820 Kč. A pokud zvolíte dodavatele ČEZ s tarifem Klasik, ušetříte 1 562 Kč.

Při výběru nového dodavatele energií nerozhoduje pouze cena, ale také kvalita doprovodných služeb v podobě klientského servisu a nabízených benefitů.

Plyn od ČEZ je nabízen v pěti řadách – Plyn Klasik, ČEZ s odměnou, Praktik, ČEZ se zárukou, eTarif Plyn Plus, které se flexibilně přizpůsobí rozdílným požadavkům domácností. Zákazníkům je k dispozici fixace ceny plynu a nepřetržitý zákaznický servis.

Konkurenční společnost Moravské naftové doly s produktem MND – plyn z první ruky nabízí výhodné ceny plynu přímo z vlastní těžební produkce. Tím odpadají marže obchodníkům na burzách. Na rozdíl od ČEZu nefunguje zákaznická linka MND nepřetržitě. S dotazy zákazníkům pomohou v pracovní dny a víkendy od 8 do 22 hodin.

Pro přesné porovnání cen plynu ve vašem kraji vyzkoušejte plynovou kalkulačku na stránkách Ušetřeno.cz.