Nábytek z palet a jeho výroba nejsou zdaleka takovou vědou

I na první pohled z obyčejných věcí lze díky fantazii a šikovným rukám vykouzlit překrásné a užitečné výrobky, které nám budou přinášet radost obohacenou o vědomí, že žádný další jemu podobný nikde ve světě není. Výroba svépomocí není žádná věda. Nábytek z palet vám ukáže, jak můžete tvořit velké věci, i když nejste právě zdatný kutil. Postačí vám k tomu pouze několik palet, nářadí, šrouby a dobré nápady.

nábytek z palet
Zdroj, foto: inkwellarts.org.uk: originální nábytek z palet, hit současné doby

Každý výrobek, nevyjímaje nábytek z palet, začíná na dobrém nápadu. Rozhlédněte se po svém okolí a zapřemýšlejte, co by mohlo vaši nudnou domácnost zkrášlit, nebo které vybavení vám žalostně chybí. Z palet totiž můžete vyrábět skříňky, stolky, věšáky i záhony. Fantazii se meze nekladou a palety si již vydobyli své místo i v podnicích a firmách. Vhodnou úpravou použitých i nových palet můžete proto snadno dosáhnout nečekaných výsledků.

nábytek z palet
Zdroj, foto: netdna-cdn.com

Upravte palety dříve, než z nich začnete tvořit nábytek

Rozsah úprav závisí na stavu samotné palety. Pokud se jedná o nové a nikdy nepoužité kusy, můžete je prozatím dát stranou k další úpravě. Poničené nebo používané palety je nejprve nutné dát do pořádku. Můžete jejich hrany i plochy vyhladit popřípadě palety zkrátit na menší rozměry, pokud je poškození rozsáhlejší. I menší kusy palet je možné při výrobě nábytku použít. Po rozsáhlejších úpravách se můžete pustit do samotné dekorace. Dřevo palety můžete zesílit použitím nátěrových laků a to zvlášť v případě, že se rozhodnete z nich vytvářet zahradní a venkovní nábytek.

nábytek z palet
Zdroj, foto: woodenpalletfurniture.com

Nábytek z palet může být barevný i přírodní

Volba barev je zcela závislá na vašem vkusu. Není ovšem od věci zůstat mírně při zemi a zvláště v domácnosti přizpůsobit vzhled nábytku z palet celkovému stylu. Zbytečně přeplácaný a pestrobarevný nábytek by působil rušivě a navíc dost lacině a to není pravý účel tohoto nábytku. Po natření a ošetření nátěrovými a ochrannými laky můžete přistoupit k samotné výrobě nábytku. Pokud jste se rozhodli například pro konferenční stolek, stačí většinou přibýt k paletě dřevěné nohy nebo kolečka a zázrak je hotový. Při budování složitějších kusů jednoduše spojíte jednotlivé palety k sobě do požadovaného tvaru.

nábytek z palet
Zdroj, foto: stagetecture.com

Kombinace dalších doplňků nábytek z palet pozdvihnou

Mezi dokončovací práce výroby nábytku z palet se řadí například přišroubování koleček nebo skleněné plochy u stolků. Vertikální zahrady z palet vyžadují vyplnění zeminou a osazení květinami. Na pohovky či křesla z palet je více než vhodné umístit podsedáky, nízké matrace nebo polštářky, aby se jim dodalo více osobitosti. Jednotlivé modely jednoduše vypozorujete z přiložených fotografií a inspirace je na internetu více než dost.

nábytek z palet
Zdroj, foto: photos3.zillow.com

nábytek z palet
Zdroj, foto: lushome.com

nábytek z palet
Zdroj, foto: lushome.com