Nalezněte toho nejvýhodnějšího dodavatele plynu snadno a rychle

Kdo by nechtěl ušetřit, když k tomu dostane skvělou příležitost? Plyn je jednou z oblastí, kde je úspora možná, pokud si necháte doporučit ten správný způsob, jak co nejvíce ušetřit. Neplaťte zbytečně za drahého dodavatele, když máte možnost odebírat plyn mnohem výhodněji.

úspora na plynu
Zdroj: flickr.com, ceny plynu

Na českém trhu s plynem existuje mnoho dodavatelů, kteří spolu vzájemně soupeří o získání co největšího počtu koncových zákazníků. Není se tedy čemu divit, že ceny plynu se tolikrát mění, jelikož každý dodavatel využívá svoji vlastní strategii, na základě které stanovuje své ceny. Pro nás zákazníky se tyto změny projevují zejména častým zdražováním. Tomu pochopitelně z naší strany zabránit nelze, ale můžeme se přičinit o to, abychom měli toho nejvýhodnějšího dodavatele.

K tomu nám může dopomoci porovnání cen plynu, kde je otázkou chvilky, kdy zjistíte, zda váš stávající dodavatel není moc drahý. Následně se můžete sami přesvědčit, že existují i jiní, levnější dodavatelé, a na kalkulaci si ověříte, kolik korun byste mohli ročně ušetřit, kdybyste se rozhodli svého dodavatele vyměnit za výhodnějšího.

Chci změnit dodavatele, jak mám postupovat?

Změnit dodavatele plynu není vůbec složité. Ke změně se může přiklonit opravdu každý, jelikož dle zákona má legitimní odběratel plynu právo svobodné volby svého dodavatele. Pokud jste se na vlastní oči přesvědčili, že je váš současný dodavatel opravdu nevýhodný a rozhodli jste se jej tedy změnit, stačí se na něj obrátit a ukončit s ním smlouvu. Tu naopak podepíšeme s dodavatelem novým, který vám byl díky přehledné kalkulaci doporučen jako nejvhodnější. Tyto změny probíhají pochopitelně zdarma a můžete jich učinit nesčetně mnoho, avšak změna lze provést jen jednou za 6 měsíců. Proces změny trvá několik pracovních dnů, ke kterým je třeba přičíst výpovědní lhůtu. Ta se standardně pohybuje kolem tří měsíců a určuje ji předchozí dodavatel. Po tuto dobu se skutečně nemusíte obávat, že byste byli bez dodávky plynu. Změna dodavatele se nijak takto neprojevuje. Jde čistě o papírovou záležitost, která je velice snadná a vyžaduje minimum vašeho času. Odměnou vám bude roční úspora na ceně plynu a to je něco, za co těch několik málo obětovaných minut skutečně stojí.

Cena plynu aneb co vše se do ní počítá

Ceny plynu se skládají z několika částí, z nichž největší je část tzv. neregulovaná, která tvoří až 75 % konečné ceny a stanovuje si ji každý dodavatel sám. Naproti tomu regulovaná část je pevně stanovena a dodavatel na ni nemá vliv. Zahrnuta v ní je třeba distribuce a přeprava plynu. Nezbytnou součástí ceny jsou pochopitelně také daně. Klasická daň z přidané hodnoty je pro plyn stanovena na 20 %. Další daní je daň ze zemního plynu, avšak ta se vás, jakožto domácnosti, netýká, jelikož se vztahuje pouze na právnické osoby a podnikatele.


Zdroj: romania-insider.com