Jak pracovat s prostorem u startovacích bytů

Startovacích bytů je konečně dostatek a je o ně obrovský zájem. V tomto článku se proto zaměříme právě na ně. Dozvíte se, jak je zařídit, abyste v nich byli maximálně spokojeni a současně přidáme i zajímavý tip na projekt, v rámci kterého je možné koupit opravdu skvostné a cenově dostupné startovací byty!

startovací byt - bydlení pro mladé
Fotografie: geosan-development.cz

Co je startovací byt

Pojmem startovací bydlení se označují byty, které mají menší rozlohu. Jsou určeny především pro mladé lidi, kteří potřebují bydlení pro první etapu skutečného života – tedy pro dobu, kdy „vyletí z rodinného hnízda“. Startovací byty jsou vhodné pro jednotlivce (oblíbené jsou u singles), pro mladé páry či matky s malými dětmi.

Koupě je z dlouhodobého hlediska výhodnější volba

Pokud chcete startovací bydlení, máte dvě možnosti. První je, najít si podnájem. Proč ale platit někomu cizímu? Startovací byty jsou výhodné především v tom, že je možné je koupit za poměrně nízkou cenu. Jejich cena i v Praze se pohybuje v rozmezí cca od 1.500.000 korun (tu cenu zaplatíte za byty menší) do 3.000.000 korun. Z dlouhodobého hlediska se proto vyplatí si byt koupit. Pokud se budete chtít později stěhovat, můžete byt pronajmout a získat tak zajímavý příjem. Poptávka po těchto bytech je totiž stabilně vysoká.

Jak pracovat s prostorem

Startovací byty jsou malé, proto je třeba o jejich vybavení hodně přemýšlet a prostor uspořádat tak, aby nebyl byt zahlcen nábytkem. Je například lepší vybírat vysoké skříně, než více malých komod. Vhodnější volbou jsou také skříňky, které pověsíte na zeď. Na zdi nevadí, zatímco na podlaze zaberou zbytečně moc místa. V malém bytě je potřeba mít stejně tolik věcí, jako v bytě velkém. Musíte tedy přemýšlet nad dostatečně velkým úložným prostorem. Investuje například do postele s úložným prostorem. Jestliže máte jen jednu místnost, pořiďte si postelové patro na spaní. Pokud potřebujete získat místo v jídelně, můžete si pořídit i sklapovací stůl. Při výběru nábytku do malého startovacího bytu platí zkrátka jedno jediné pravidlo – nejlepší volbou je skladný nábytek s dostatkem úložného prostoru.

Vyplatí se velká investice?

Investici do vybavení bytu si dobře rozmyslete. Rozhodujícím faktorem by mělo být to, jak dlouho chcete byt využívat. Pokud víte, že zde budete jen několik málo let, nevyplatí se kupovat drahý nábytek. Když se budete stěhovat do většího, budete si moci koupit nábytek jiný.

Pozor na barvy

Při zařizování tohoto typu bydlení si musíte dát velký pozor na volbu barev. Do malých prostor patří barvy světlé, které pomáhají prostor opticky zvětšit. Využít také můžete hru světla pomocí doplňků z metalických barev. Vhodná jsou také velká zrcadla.

Kde najít nádherné startovací byty

Ty nejlepší čekají v našem hlavním městě. Zde jsou ty nejkrásnější startovací byty Praha, které jsou v současné době k mání.