Smrk, borovice nebo jedle?

Vybrat živý stromeček, to není jednoduché. I tak jej ale stále upřednostňujeme nad umělým. Vždyť, co dokáže provonět místnost více než jehličí v kombinaci s nezaměnitelnou vůní právě napečeného cukroví?

výběr vánočního stromku
ilustrační foto: accuweather.com, foto k článku: jak na výběr vánočního stromku

Mezi nejoblíbenější druhy bez pochyby patří smrk a borovice. Smrček ztepilý je zpravidla nejlevnější a mimo to lze pořídit i jeho různě zbarvené varianty. Podstatně trvanlivější je borovice lesní, která navíc nabízí velmi jemné jehličí. Oproti smrku mám ovšem řidší porost. Nejvíce však vydrží jedle kavkazská. Ta se také pyšní téměř dokonalou korunou. Je však pravda, že si za ni znatelně připlatíte.

Při koupi buďte obezřetní

Ať už se pro stromek vydáte k jakémukoliv prodejci, všímejte si především toho, v jakých podmínkách je skladován. To vám mnohé napoví o jeho následné výdrži a rychlosti opadání. Jakmile je na místě, kde je teplo, ruce pryč. Stromečky musí být uloženy v chladu a stínů. Vyzkoušejte tak, zda větve pruží a jsou ohebné. Jestliže se okamžitě nalomí, raději se poohlédněte jinde. Zkuste také přičichnout k jehličí, které musí mít typické aroma. Není-li tomu tak, pak nemá smysl vybírat dále.

Pamatujte na to, že stromek musí mít náležitou péči. Jen tak se vyvarujete tomu, že druhý den po Vánocích začne opadávat a na Silvestra už z něj skoro nic nezbyde. Odřízněte z kmene zhruba 3 centimetry, tím obnovíte sací schopnost. Pak ho postavte do stojanu a vodu mu dolévejte ve chvíli, kdy uvidíte, že se drážka vyprázdnila. Také dbejte na to, aby nestál příliš blízko topení či jinému zdroji tepla.