Vytápět elektřinou nebo plynem? Porovnali jsme výhody i stinné stránky obou zdrojů vytápění

Stojíte před rozhodnutím, čím vytápět vaší domácnost? Zdají se vám náklady za energie příliš vysoké, a proto zvažujete změnit způsob vytápění? S rozhodnutím se neunáhlete a pečlivě zvažte všechna pro a proti. Hlavní rozdíly mezi vytápění elektřinou a plynem vám v krátkosti představíme.

plyn-clanek-foto

Vytápění elektřinou

Nízké pořizovací náklady

Předností elektrického vytápění jsou nižší pořizovací náklady a jednodušší instalace. Elektrické kotle a přímotopy totiž nevyžadují napojení na komín. Elektrokotle se zároveň velmi lehce ovládají a neškodí životnímu prostředí, protože neprodukují škodlivé látky.

Elektrické vytápění je vhodné především jako doplňkový zdroj tepla, například k tepelným čerpadlům na principu vzduch-voda, kterým v mrazivých dnech klesá výkonnost.

Pro domácnosti s elektrickým vytápěním plyne výhoda využívání takzvaného nízkého tarifu, kdy lze odebírat elektřinu za nižší sazby. Nízký tarif je zapínán na několik hodin denně, zpravidla v ranních a večerních hodinách. Přesný časový rozpis sdělí váš distributor elektřiny. Nízký tarif se vztahuje k celé domácnosti. Díky odloženému startu myčky, pračky či sušičky proto můžete tyto domácí spotřebiče napájet levnější elektřinou.

Drahá cena elektřiny

Nevýhodou elektrického vytápění je samotná cena elektřiny. Vytápění elektřinou je totiž nejdražším způsobem vytápění. Průměrná cena za 1 kWh odebrané elektřiny se pohybuje okolo 3,71 Kč. To je oproti plynu, který stojí 1,20 Kč/kWh více než trojnásobek.

Vytápění elektřinou se vyplatí pouze u nízkoenergetických či pasivních domů, případně u ostrovních systémů s vlastní fotovoltaickou elektrárnou.

Vytápění plynem

Výhodnější cena plynu

Oproti elektřině je vytápění plynem až třikrát levnější. Průměrná cena plynu se pohybuje okolo 1,20 Kč za 1 kWh. A to je již podstatný rozdíl. Výhodou plynového topení je také snadná obsluha. Zároveň je vytápění plynem vhodné jak pro nízkoenergetické domy a bytové jednotky, tak i pro starší domy bez zateplení. U nezateplených domů a bytů je však nutné počítat s vyšší spotřebou.

Vysoké pořizovací náklady

Mezi hlavní nevýhody plynového vytápění patří vyšší pořizovací cena plynového kotle. Moderní kondenzační kotle s účinností 110 % pořídíte okolo 50 000 Kč. Tím ale náklady nekončí. K dalším nákladům se totiž řadí vyvložkování komínu. To u rodinného domu může stát okolo 20 000 až 30 000 Kč.

Vysoké účty za energie sníží změna dodavatele

Pokud bydlíte ve starším domě nebo bytě, který je vytápěn plynem, rozhodně se nevyplatí výměna plynového kotle za elektrické přímotopy. K podstatnému snížení nákladů za energie přitom mnohdy stačí málo. Například změna stávajícího drahého dodavatele energií za levnějšího.

Jednoduchou revizí smlouvy a srovnáním dodavatelů plynu v energetické kalkulačce na stránkách Ušetřeno.cz ročně snížíte své účty až o 8 000 Kč. Proto neváhejte a porovnejte ceny energií ještě dnes.