Získat hypotéku je čím dál těžší. Jaké jsou aktuálně podmínky

Od novely zákona o spotřebitelských úvěrech z konce loňského roku se změnily určité věci související s hypotéčními úvěry. Jedno je zřejmé. Obdržet v dnešní době hypotéku je těžší, než před několika měsíci. O tom není žádných pochyb. I přesto nejde o nic nedosažitelného.

ilustrační foto: Pixabay.com

Jestliže aktuálně pomýšlíte na hypotéku, s pomocí níž byste financovali své budoucí obydlí, pak se vám možná hodí pár praktických informací týkajících se konkrétních podmínek.

Omezení a výraznější kontrola klientů

Začít bychom měli pravděpodobně u parametrů hypotéčních úvěrů, které se za poslední týdny docela pozměnily. Jednou z prvních překážek, na níž můžete narazit je údaj LTV, respektive poměr mezi hodnotou nemovitosti a velikostí hypotéky.

Předem vám říkáme, že zapomenout můžete na 100% hypotéky, jež vlastně vymizely ze současného trhu. Aktuálně zní doporučení České národní banky jednoznačně. Poskytovat finanční produkty do výše 90 % hodnoty nemovitosti.

Dále se připravte na to, že všichni žadatelé budou nyní podrobováni daleko důkladnější kontrole. Důraz je kladen hlavně na prokázání patřičné bonity, respektive schopnosti splácet své budoucí závazky bez sebemenšího problému.

V neposlední řadě na vás čeká i pozvolně narůstající úroková sazba, takže pokud máte zájem o hypotéční úvěr, rozhodně v tomto směru neotálejte.

Výpočet hypotéky na míru

Na začátku všeho si nechce vypočítat hypotéku podle své aktuální životní situace a konkrétních potřeb. Dnes lze využít profesionální online kalkulačky, s nimiž se domůžete požadovaného výsledku. Typickým příkladem je internetový server Ušetřeno.cz, kde si svou vysněnou hypotéku vybere naprosto každý.

Na základě pár vstupních údajů se dopracujete k měsíčním splátkám, jež vám budou vyhovovat. Měli byste však znát několik základních údajů.

  • Požadovaná výše hypotéky
  • Doba splatnosti
  • Doba fixace
  • Hodnota nemovitosti

Americká hypotéka má co nabídnout

Jestliže potřebujete hypotéční úvěr, s nímž chcete hradit nejenom věci spojené s bydlení, ale také mnohé další, možná se vám hodí americká hypotéka. Nebojte se a zařaďte ji do svého výběru. Právě tento bezúčelový produkt totiž naplní vaše potřeby, protože si bere z každého něco, ať už je to hypotéční úvěr či spotřebitelská půjčka.

Americká hypotéka je velkým konkurentem běžných hypoték. Její výběr je však zcela individuální záležitostí.