Život na zámku, interiéry 16. století v období renesance

Je těžké si představit jak se asi žilo v 16.století u nás nebo právě v Itálii, kde se celá renesance zrodila, ale nebylo to nic složitého, interiéry byly vybaveny velmi prostě a nábytku nebylo mnoho, jednoduchost, přímočarost a především důstojnost byly hlavními znaky renesance.

ilustrační foto: Pinterest.com

Symetrie a harmonie, prvky ze starého antického umění se staly základním principem renesanční tvorby. Zatímco nábytek předcházejících vývojových etap byl konstruován tesařsky a především účelově, v renesanci byl nábytek především uměleckým výtvorem.

Dekorativní, ale především zateplovací funkci zastávaly gobelíny, tkané nástěnné koberce, s motivy převážně antických hrdinů. Začaly také přibývat další místnosti, oddělené pokoje pána a paní domu, pokoje dětí i osobního služebnictva, postupně se rozšiřovaly také knihovny.

Pro renesanci se stal typickým nábytkovým předmětem kabinet, psací stoly – kabinety se začaly užívat již v raném období renesance. V dvorských obydlích byly v oblibě i psací kabinetní skříně. Základním úložným nábytkem zůstaly truhly, které sloužily v některých palácích často jako jediné schránky pro uložení oblečení a současně jako sedací nábytek. V renesanci se truhla stala okázalým předmětem bohatě zdobeným řezbáři i malíři.

V patnáctém století se začaly používat pevné stoly, které se staly vzácnými a honosnými předměty. Spodní části jídelních stolů byly opatřeny monumentální řezbou inspirovanou antickými vzory. V prostorách renesančních paláců měl stále větší důležitost i sedací nábytek. Sedací nábytek zatím nebyl čalouněný a byl tvrdý a proto se na něj pokládaly volné polštáře. Židle i křesla bývaly zdobené vyřezáváním zejména v opěrné části a na sloupcích.

Renesanční lůžka byla reprezentativními předměty ať už v zámcích nebo panských domech, lůžko nad kterým byl pověšen baldachýn se závěsy ze vzácných látek bylo mohutné a tak vévodilo celému prostoru místnosti. Tyto postele bývaly často umístěné na vyvýšených stupínkách nebo také podiích a to i u postelí umístěných ve výklencích. Velmi rozšířené a pro renesanční interiér příznačné jsou trámové a u zámků ještě kazetové a tabulové malované stropy. U prvních se na stěnu mezi sousední trámy malují pestré ovocné a květinové festony, vytvářející po obvodu místnosti girlandy s vlajícími stužkami a třapečky.