Potřebujete ocenit nemovitost? Některé RK to nabízí zdarma

Odhadnout tržní cenu nemovitosti je jedním z nejtěžších úkolů, který prodávajícího čeká.

rodinný dům
Foto: realspektrum.cz

Pokud cenu nasadí moc nízko, může zbytečně přijít o několik desítek (nebo i stovek) tisíc. Pokud ji naopak nastřelí moc vysoko, nejspíš se nikdy nedočká kupce. Realitní trh na to reagoval – a některé realitní kanceláře dnes nabízí odhad tržní ceny nemovitosti zdarma.

Vlastní metody moc nefungují

Existuje řada prodávajících, která se své nemovitosti snaží nacenit svépomocí. Využívají k tomu různé volně dostupné nástroje a informace – cenové mapy oblastí, srovnání na inzertních realitních serverech, vlastní odhad atp. Většinou ale jejich „výpočty“ nejsou přesné a skončí na jednom z extrémů popsaných v perexu článku. Buďto cenu podseknou nebo ji naopak přestřelí – špatně je přitom obojí.

Odhad ceny zdarma

Je proto mnohem lepší nechat si při ocenění nemovitosti poradit od někoho, kdo to dělá dnes a denně. Realitní kancelář. Ta při odhadu ceny používá jak finanční a matematické modely (výnosová metoda, věcná hodnota nemovitosti), tak i řadu postupů, které laik nezná (a ani znát nemůže).

Realitní kancelář si dopomáhá metodou porovnávání (zná prodejní ceny nemovitostí v okolí), zohledňuje stavebně technický charakter nemovitosti, její stav a konkurenceschopnost na trhu nebo komerční a právní aspekty. Realitní makléři se navíc často specializují na lokální trh a mají o něm podrobné (neveřejné) informace. Můžou vás tedy informovat o chystaných projektech v oblasti, které pravděpodobně zvýší nebo sníží hodnotu vaší nemovitosti.

Běžte do prověřené firmy

Pokud jste se rozhodli a necháte si tržní cenu nemovitosti odhadnout od realitní kanceláře zdarma, dobře vybírejte – určitě nechcete padnout do spárů nezkušeného makléře, který má ještě mokrou živnost z tiskárny. Náš tip? Zkuste třeba Real Spektrum. S téměř 25 lety zkušeností na realitním trhu je značkou, které můžete důvěřovat.