Tepelné čerpadlo bez čekání – co vše je v sázce

Klesne poptávka po tepelných čerpadlech tak, jak klesají ceny alternativních zdrojů tepla? Co vše riskujete, pokud při výběru tepelného čerpadla budete preferovat rychlé dodání namísto kvality, to se dozvíte na níže uvedených řádcích.

Nenechte se mýlit, výhodnost tepelných čerpadel poklesem cen energií nekončí! I v době velmi nízkých cen elektrické energie, zemního plynu, dřeva, uhlí a dalších energetických komodit, tepelná čerpadla byla nejvýhodnějším zdrojem tepla, viz porovnání nákladů na teplo webu tzb-info.cz. I pokud by ceny výše uvedených komodit klesly na úrovně z let 2019–2021, pozici tepelných čerpadel coby „nejúspornějšího zdroje tepla“ to neohrozí.

Právě naopak, postupné omezování užívání kotlů na tuhá paliva, proti kterému v budoucnosti nemusí být imunní ani kotle na zemní plyn, či snaha vlád západní Evropy o minimalizaci uhlíkové stopy při vytápění nemovitostí budou i v příštích letech udržovat poptávku po tepelných čerpadlech vysoko. Pokud tedy uvažujete o tepelném čerpadlu a říkáte si, že aktuální situaci „vysedíte“, nemusíte dělat dobře.

Na druhou stranu byste se neměli pouštět ani do zbrklých kroků, kdy ve snaze o co nejrychlejší pořízení tepelného čerpadla přimhouříte oka nad kvalitou čerpadla či prodejce. V takovém případě totiž riskujete, že:

  • Celkové náklady na instalaci budou vyšší z důvodu, že prodejce co instalace nezahrnul veškeré položky.
  • Provoz tepelného čerpadla nebude tak úsporný, např. z důvodu výběru špatného typu tepelného čerpadla, nekvalitního produktu.
  • Životnost tepelného čerpadla bude zkrácena např. přetěžováním kompresorů, zvýšenými vibracemi.
  • Tepelné čerpadlo vám nedokáže zajistit dostatek tepla či teplé vody v době nízkých venkovních teplot.

Vězte, že na kvalitní tepelné čerpadlo, servisní firmu a prodejce se vyplatí počkat. Přece jen, tepelná čerpadla jsou investicí na dlouhá léta, ne sezónní záležitostí, která by vám měla pomoci překlenout příští zimu.

Zdroj obrázku: alexgo.photography / Shutterstock.com