Kam se hodí bubnová sekačka
Foto: mountfield.cz, Bubnová sekačka BDR 581 SB BLANICE
S dlouho nesekanou trávou prorostlou plevelem (případně i s převahou náletových dřevin) na vaší zahradě si nejlépe poradí bubnová sekačka, nebo zahradní traktor. Ta zvládá posekat trávník, který se obvykle seká jen párkrát za rok (délka stébel trávy může dosahovat až 1,5 metru, přičemž výsledná posekaná tráva bude o délce 3,5 centimetru). A velmi dobře si poradí i s plochou, která je rozlehlá a nerovná, jako například na chalupách, loukách atd. A vzhledem k tomu, že posečená tráva bubnovou sekačkou padá od bubnu a zůstává tak v přehledných řádcích, lze ji velmi snadno shrabat a po té ušit a použít například jako krmivo pro domácí zvířata.
Foto: mountfield.cz, Bubnová sekačka BDR 580 ROSA
Co se týká konstrukce, bubnová sekačka disponuje otočným bubnem, na jehož konci je dvojitý ocelový disk s upevněnými noži. Tyto nože se pak volně otáčejí po své ose, což je právě vhodné na nerovný či svažitý terén. Podobné sekací ústrojí, ovšem o něco jednodušší a tedy na údržbu snazší, má například i disková sekačka.
Foto: mountfield.cz
Většina bubnových sekaček je vybavena i pojezdem ovládaným samostatnou pákou, což je zvláště u sekání svažitého a jinak nerovného terénu velkou výhodou. Samotné pojezdové ústrojí pak může být buď uzavřené, kdy ozubené kolo přenáší točivý moment přes tzv. ozubený věnec přímo na pojezdové kolo. Nebo otevřené, které je pak o něco jednodušší – u každého pojezdového kola je umístěné větší ozubené kolo (nejčastěji z plastu), které je pak od převodovky poháněno pomocí čepového kolečka.
Foto: mountfield.cz
Důležitým prvkem při výběru bubnové sekačky je i typ kol. Bubnové sekačky mohou být totiž vybaveny koly s foukanými dušemi, která umožňují snadnější manipulaci se strojem, a to i pokud je pojezd u sekačky vypnut, či jím sekačka vůbec není vybavena. Velikost kol by pak měla být minimálně osm palců. Dobré je si pohlídat i to, zda jsou zadní kola vybavena ochrannými zástěrkami, které vás chrání před odlétávající trávou.