Jak vymalovat strop

Malování každé místnosti začíná právě u stropů. Tedy až po vynesení nábytku, koberců a zajištění podlah i zbylých předmětů fólií.

roll-1034914_960_720 pixabay.com – stux

Podle odborníků se strop nejlépe maluje válečkem s teleskopickým nástavcem, s nímž je práce rychlá a snadná. Dobrým pomocníkem jsou štafle (schůdky), ale pro přiblížení ke stropu lze využít i stůl, případně židli. Určitě lépe se strop maluje lidem s vyšší postavou.

Při výmalbě stropu postupujte od okna, případně od nejsilnějšího zdroje světla. Nejprve vymalujte malým válečkem všechny rohy. První vrstvu barvy aplikujte vodorovně s oknem, přičemž jednotlivé pruhy mírně překrývejte. Po zaschnutí první vrstvy se rozhodněte, zda je nutná ještě další vrstva, a tu nanášejte kolmo na světelný zdroj.

Pokuste se práci nepřerušovat – předejdete tím šmouhám. Váleček důkladně otírejte o mřížku, aby nebyl příliš mokrý. Pokud Vám při malování stropu ukápne barva na stěny, ihned ji rozetřete, nebo opatrně zbruste skelným papírem.

Barvy vhodné pro výmalbu stropu

Na strop jsou ideální matnější barvy, protože je k nim vlídnější světlo. Lesklý nátěr zbytečně zvýrazňuje nedokonalosti stropu i případné chybičky malíře.

Strop nemusí být zdaleka jen bílý. Vaši místnost ozvláštní i kontrastní strop, například sytě žlutý vůči bílým stěnám. Nebojte se experimentování! Navíc dnes existují online programy k vizualizaci vymalovaného bytu. Pokud však plánujete rozdílnou barvu stropu a stěn, určitě využijte malířskou pásku, která Vám pomůže k přesným hranám. Sundejte ji dle pokynů v návodu, obvykle ihned po ukončení malování, abyste nestrhli zaschlou barvu.

Optické efekty při malování stropu

I při výmalbě stropu platí všeobecné pravidlo: světlé barvy místnosti opticky zvětšují, tmavé barvy je zmenšují. K optickému zvýšení stropu se hodí bílá nebo velmi světlá pastelová barva. Naopak snížit ho můžete tmavou barvou, případně pruhem shodné barvy na horní části stěn. Čím širší pruh vytvoříte, tím větší bude iluze nižšího stropu.

Pruhy různých odstínů, například světle hnědý a šedivý, se dají využít i přímo na stropě, čímž docílíte zajímavých efektů i optické úpravy délky a šířky místnosti.

Jakmile máte vymalovaný strop, pokračujte stěnou s oknem.