Topíte pánu bohu do oken? Máme pro vás 10 tipů, které vám pomůžou snížit výdaje za elektřinu
1. Varná konvice jako pomocník v kuchyni
Využijte varnou konvici i jinak, než na ohřátí vody na čaj či kávu. Sáhněte po ní, i když vaříte. Jak a proč? Například, když vaříte těstoviny, ohřejte si prvně vodu v konvici a následně ji přelejte do hrnce. Jde o nejlepší způsob, který vám pomůže ušetřit nějakou tu korunu. Pokud tedy nemáte doma indukční varnou desku, ta spoří automaticky.
2. Zhasínat, zhasínat, zhasínat
Jednoduché pravidlo, na které se ale velmi často zapomíná. Přitom stačí vždy při odchodu z místnosti jeden pohyb, hned je tma a hned se šetří. Svícení sice nepatří mezi nejdražší položky na vašem vyúčtování, ale jde nejběžnější zlozvyk ve většině rodin, který se může za určitou dobu nastřádat a prodražit.
3. Dát si sprchu vyjde levněji
Zaměřte se na úsporu teplé vody, kdy její ohřátí stojí také nějaké peníze. Sprchováním můžete ušetřit až 400 litrů vody týdně na osobu. Pokud máte sprchu s ventilem, který umožňuje zastavit vodu v okamžiku, kdy ji nepotřebujete, využívejte ho. To samé platí pro čištění zubů či mytí rukou.
4. Pozor na správnou teplotu vytápění
Je zcela logické, že nejdražší položkou je topení. V číslech tvoří zhruba 50 až 80 % celkových výdajů za energie. A jak tuto částku snížit? Ať už topíte elektřinou, plynem nebo uhlím, správně zadaná teplota dělá konečná čísla na vyúčtování. Pro představu, snížením teploty o 1 stupeň můžete ušetřit až 6 % nákladů za energie. A jaká je ideální teplota pro váš domov? Pro obývací pokoj se uvádí 19 nebo 20 °C, v ložnici 17 °C a pro chodbu to je 15°C.
5. Používejte funkci odloženého startu
Tuto funkci najdete u pračky a myčky. Při odloženém startu stačí nastavit praní na správnou dobu a spustit spotřebič v čase nízkého tarifu. Dodavatelé elektřiny totiž rozkládají tarif na vysoký a nízký. Ten se střídá v průběhu dne a v každém regionu se zapíná jindy. Rozdělení těchto časových pásem naleznete na webu vašeho distributora.
6. Nezapomínejte vypnout spící spotřebiče
Pohotovostní režim televize, monitoru či počítače není zadarmo, a proto se doporučuje tyto spotřebiče vypínat. Platí to i pro nabíječky a napájecí kabely. Pokud vás nebaví je pravidelně vytahovat ze zásuvky, pořiďte si prodlužovací šňůru s vypínačem. Vše zapojte do společné zásuvky. Když spotřebiče nevyužíváte, všechny lehce naráz vypnete.
7. Nezapínejte poloprázdnou pračku
Snažte se prát, až když máte pračku plnou a ne, když je v ní jen pár kusů oblečení. Perte při nižších teplotách, většina oblečení se zvládne vyprat i při 40 °C. Podobně je tomu i s myčkou.
8. Vyhoďte žrouty elektřiny
Největšího energetického parazita naleznete ve své kuchyni. Nejhorší jsou staré lednice s energetickou třídou B, C nižší, které vám za rok sežerou klidně elektřinu i za několik tisíc. Pokud si nejste jistí, co všechno máte doma za žrouty, pomůže vám online kalkulátor, který umožňuje spočítat spotřebu elektřiny v domácnosti u jednotlivých spotřebičů.
9. LED žárovky šetří
Ano, nákup LED světel se ze začátku lehce prodraží, je to však investice do budoucna. Klasické halogenové žárovky využijí na svícení pouze 10 % odebrané elektřiny a zbytek takzvaně propálí jako vyzařované teplo. To se u LED žárovek v žádném případě nestane.
10. Změňte svého dodavatele
Pokud děláte všechno správně, možná bude chyba ve vašem dodavateli. Ten může nabízet příliš předraženou elektřinu. Cena elektřiny se totiž liší kraj od kraje, dodavatel od dodavatele. Vyplatí se tak porovnat ceny elektřiny online z pohodlí vašeho domova a v klidu se rozhodnout, která z nabídek vám nejvíce vyhovuje.