Vánoční dárky: 3 pravidla, jak vybrat ty pravé

Vánoce bez stresu. Nákupy bez davů lidí. Pod stromečkem šťastné úsměvy. Zní to jako utopie? Ale kdepak. Poradíme vám, jak a kde vybrat dárečky na míru právě pro vaše blízké. Jakým dárkům se rozhodně vyhnout i kde se dají nakoupit všechny dárky v klidu a pohodě.

interiér
ilustrační foto: adrop.cz

Pravidlo č. 1: Čím dřív začnete dárky shánět – tím lépe

Každý, kdo začne vánoční dárky shánět na poslední chvíli, skončí nakonec pár dní před Štědrým dnem v přeplněné drogerii, kde každému z rodiny koupí dárkové balení nějaké kosmetiky.

Pokud se letos chcete takovému scénáři vyhnout, začněte o dárcích přemýšlet už dnes. Co vašim blízkým udělá radost? Jak tráví volný čas? Co je baví?

Tip: Potřebujete s výběrem dárků poradit? Podívejte se na www.vanocni-darky.cz. Najdete tam tipy na vánoční dárky pro každého člena rodiny – vánoční dárek pro maminku, babičku, přítelkyni i kolegu vyberete snadno, bez stresu a s jistotou úspěchu.

Pravidlo č. 2: Nevstupujte na tenký led

Než cokoliv pořídíte, pečlivě se zamyslete. Především nad tím, jak blízcí si s danou osobou jste a jak dobře se znáte. Jsou totiž dárky, které mohou způsobit nepříjemné faux-pas.

  • Šperky. Když koupíte laciný šperk člověku, který si potrpí na luxus, můžete se v jeho očích shodit. Když ale na druhou stranu zakoupíte drahý šperk člověku, který má pro vás dárek za pár korun, opět nastává nepříjemná situace.

Tip: Domluvte se se známými předem na maximální částce, kterou za dárek utratíte.

  • Oblečení. Chystáte-li se koupit někomu pod stromeček kousek oblečení, ujistěte se, že kupujete správnou velikost. A pokud si nejste velikostí stoprocentně jistí, raději oblečení nekupujte. Především ženy bývají na toto téma citlivé a ať už něco koupíte příliš velké nebo příliš malé, riskujete, že ji postavíte do trapné situace.

Pravidlo č. 3: Buďte empatičtí

Zkuste se do osoby, pro kterou sháníte dárek, vcítit. V jaké je životní situaci? Co opravdu potřebuje, ale sama si to nepořídí? Jak se bude cítit, až dárek před všemi rozbalí? Pak si uvědomíte, že třeba kniha o hledání životního partnera není pro vaši svobodnou čtyřicetiletou kolegyni vhodný dárek.

Tip: Podobně je to také s výběrem dárků pro děti. Myslete na jejich rodiče a především se s nimi o volbě dárku poraďte. Hračky vydávající zvuky sice udělají jejich ratolesti radost, ale oni z ní nemusí být právě nadšení.