Závěsná svítidla najdou uplatnění v každém pokoji
Lustry do obývacího pokoje, je nejtypičtějším umístěním tohoto specifického osvětlení, ovšem své uplatnění nachází také v ložnicích, jídelnách, kuchyních a pracovnách. Historie lustru přitom sahá až do období 16. století a poprvé se objevil v Itálii. Postupně se jeho výroba přesunula do všech zemí a koncem 18. století se začal lustr používat i v českých domácnostech. Dnes patří lustr mezi nejoblíbenější druh osvětlení a lze jím dokonale doladit i již sestavený interiér.
Druhů je nepřeberné množství
Pro vyznavače neotřelých tvarů a výrazných designových doplňků nalezneme v nabídce lustrů také extravagantní a výrazné lustry, avšak je zde nasnadě počítat také s vyšší cenou, která se odvíjí od náročnosti provedení a originálního vzhledu osvětlení.
Osvětlení určené do obývacího pokoje
Lustry do obýváku by měly mít příjemné tlumenější světlo pro navození pohodové atmosféry. Doporučujeme svítidla s výkonem max. 20W/m2, přičemž je brán v úvahu součet všech zdrojů světla v místnosti. V klidové pracovní zóně obýváku by měla být umístěno také nástěnné svítidlo nebo stojací lampa. U osvětlení v obývacím pokoji doporučujeme zakoupit vypínač se stmívačem a plynulou regulací síly osvětlení. Brát v úvahu je třeba také barva zařízení interiéru a stěn v obýváku – čím tmavší barvy, tím více světla pohltí.
Osvětlení v kuchyni
Doporučená intenzita osvětlení v kuchyni je 15 až 20 W/m2. V části u kuchyňské linky a pracovního stolu je doporučena o něco větší intenzita světla 30W/m2. Nad jídelním stolem – přesněji přímo nad jeho středem – má nezastupitelné místo klasický závěsný lustr.
Lustry do ložnice a dětského pokoje
Lustry do ložnice, jako hlavní centrální osvětlení je vhodným typem osvětlení, nicméně vždy doporučujeme přidat ještě nástěnná či stolní svítidla ne lampičky přímo do bízkosti postelí k vhodné viditelnosti např. při čtení knihy. Pokud si v ložnici již nečtete, intenzita osvětlení postačí v ložnici určené jen na spaní 10 – 15 W/m2.
Při osvětlení v dětském pokoji je místnost třeba rozdělit na plochy podle toho, kde jakou činnost dítě provádí – kde si hraje, spíš čte, případně pracuje. Samotný lustr celkové osvětlení všech částí místnosti nezvládne a proto v tomto případě by každá tato část měla být osvětlena zvlášť.
Jak již bylo výše uvedeno, závěsná svítidla resp. Lustry mají velmi širokou škálu využití co do možností a počtu místností kde je lze použít. U nás na www.uni-svitidla.cz si vybere skutečně každý ať již podle stylu od moderních a designových až po ty rustikální dle interiéru, ale i podle ceny. Podle obou kritérií lze jednoduše filtrovat. Tak co myslíte, není čas na nový zajímavý lustr.