Jak vybavit domácí dílnu

Volba techniky a nářadí je člověk od člověka individualitou, záleží totiž na druhu práce, který budete v dílně provádět. My se nyní spíše zaměříme na základní vybavení a zařízení.

LoboStudioHamburg
ilustrační foto: pixabay.com – LoboStudioHamburg

Domácí dílny nepochybně budou patřit k nejčastěji navštěvovaným místem každého kutila v rodinném domě. Pokud i vy přemýšlíte o realizaci své vlastní dílny, je vždy lepší, když na dílnu vyhradíte samostatnou místnost. Dílny spojené s garáží většinou končí tak, že auto je více času zaparkované venku než uvnitř. Tím nejdůležitějším je ale kvalitní vybavení domácích dílen.

Pracovní stůl, volná plocha a úložný prostor

Tyto 3 základní části by neměly chybět v žádné domácí dílně. Pracovní stůl je základem většiny prací, které se v dílně realizují. Na jeho kvalitu a správný výběr byste si měli dát velký pozor. V dílně musí být také dostatek prostoru pro volný pohyb. Nemělo by chybět ani dost úložného prostoru pro nářadí, náčiní i materiál a výrobky. Ideálním výrobkem pro zajištění dostatečného úložného prostoru pro dílny jsou kovové regálové systémy. Pokud chcete vidět, jak vypadají opravdu kvalitní regálové systémy, podívejte se do nabídky na jungheinrich.sk. Tato firma se totiž může pyšnit tvrzením – „Nabízíme regálové systémy pro všechny druhy dílen a skladů.“

Důležité je i dostatečné osvětlení

Na každou činnost, prováděnou v dílně musí být bezpochyby dokonale vidět. Právě proto je tolik důležité i kvalitní osvětlení, hlavně nad pracovním prostorem právě u pracovního prostoru byste měli pečlivě naplánovat rozmístění světel a jejich druhy. Nabídka druhů osvětlení v současnosti je opravdu pestrá. Moderní variantou jsou pak LED žárovky, které vyzařují ostré světlo. Velký výběr LED žárovek najdete příklad na ezarovky.cz.

Nezapomínejte ani na bezpečnost

Při práci v domácích dílnách vždy hrozí nebezpečí úrazu. I malé úrazy dokáží být nepříjemné a tak je velmi důležitá i prevence. Pro práci v dílně byste si vždy měli obléci pracovní oblečení, chybět by neměly ani kvalitní pracovní rukavice a samozřejmě i ochranné brýle, které ochrání váš zrak. V domácích dílnách by měl být vyhrazen i prostor pro lékárničku (většinou postačí autolékárnička) a pro hasicí přístroj.