Fotovoltaika pro rodinný dům: Co zvážit před pořízením solárních panelů
Mnoho lidí se pídí po tom, jestli se jim pořízení fotovoltaiky vyplatí. Jednoznačná odpověď ale neexistuje, protože každý rodinný dům má jiné podmínky pro výrobu energie ze slunce. Díky kombinaci sklonu střechy, nasměrování domu na světové strany, spotřeby elektřiny domácnosti a další parametrů, může rodina díky fotovoltaice pokrýt svou spotřebu elektrické energie z 20 až 100 %. Když se dostanete někam kolem těch 20 %, nebudou zrovna pro vás solární panely cestou jak ušetřit výdaje za energii.
Ideální rodinný dům pro fotovoltaiku
Kdyby si mohl prodejce solárních či fotovoltaických systémů vybrat ideálního zákazníka, zajel by na Jižní Moravu, k rodině, která má dům natočený na jih či jihovýchod, jejich střecha má sklon kolem 30 či 35 stupňů, střechu nic nezastiňuje a navíc tato jihomoravská rodina patří k movitějším. Právě taková kombinace zajišťuje nejlepší podmínky pro solární panely, které pak na 1 wattpeak (Wp) výkonu jsou schopné vyrobit kolem 1 000 kWh ročně. Nicméně pokud zrovna nebydlíte, co by kamen dohodil od Brna, nezoufejte. V českých luzích a hájích 1 Wp dodá průměrně asi 980 kWh za rok, což není zase o tolik horší.
Za kolik pořídíte domácí fotovoltaickou elektrárnu?
Málokomu asi unikla informace, že na solární systémy pro ohřev vody a fotovoltaiku lze získat dotaci z programu Nová zelená úsporám. Stát vám proplatí až 50 % celkových nákladů a výše podpory dosahuje od 35 do 150 tisíc Kč. Na vyšší částky (tedy od 70 tisíc a výše) dosáhnou majitelé fotovoltaik, které obsahují také úložiště na akumulaci energie. Těm se jinak také říká hybridní fotovoltaické systémy.
Pořízení klasické fotovoltaiky (bez akumulace) s výkonem 1,96 kWp může stát kolem 130 tisíc Kč včetně DPH. Díky státní dotaci majitel rodinného domu zaplatí ze svého pouze 70 tisíc korun. V případě hybridních systémů už budou ceny začínat na 300 tisících, po započítání dotace se můžete dostat na 175 tisíc Kč v případě fotovoltaiky s výkonem 4,13 kWp a kapacitou LiFePo baterie 6,4 kWh. Hybridní systém s o třetinou vyšším výkonem už se bude pohybovat kolem 230 tisíc po zahrnutí dotace.
Kdy dotaci z Nové zelené úsporám využít nemůžete?
Pokud byste si chtěli pořídit solární panely na garáž či stodolu, která sice stojí na vašem pozemku, ale již není součástí rodinného domu, můžete se rozloučit s dotací v rámci programu Nová zelená úsporám, protože ten se vztahuje pouze na rodinné domy.
Honba za nejlevnější fotovoltaikou se nevyplatí
Návratnost investice do solárních panelů se v ČR pohybuje kolem 8 až 10 let. Proto když vybíráte mezi různými variantami fotovoltaických řešení, nekoukejte jen po ceně, ale zajímejte se i o životnost a záruku panelů. Ne každý vám nabídne doživotní záruku jako Elon Musk u Tesla solárních tašek, ale solární panely s zárukou nižší než 10 let se nevyplatí kupovat. Samozřejmě platí, že čím vyšší prodejce nabízí záruku, tím více stoupá cena. Nicméně, kvalitní fotovoltaika by měla vydržet i přes 20 let.
Na výrobu elektřiny z vlastní fotovoltaiky licenci nepotřebujete
Většina majitelů domácích elektráren bude spadat do kategorie výroby energie pro vlastní spotřebu do výkonu 10 kW, takže se obejdou bez nutnosti mít licenci od regulátora trhu ERÚ. Pouze si budou muset vyřídit smlouvu o připojení s distributorem. Veškeré papírování odpadne vlastníkům ostrovních neboli off-grid systémů, protože ty nejsou ani připojeny do distribuční sítě. Třetím typem fotovoltaik je ještě tzv. mikrozdroj, u něhož musí být majitelem zajištěno, že nedochází k přetokům energie do sítě. Tento požadavek kompenzuje nižší nároky na připojení k elektrické soustavě než v případě ostatních fotovoltaik s výkonem do 10 kW.
Použité fotografie: Fotobanka Pixabay