Jak si vybrat žaluzie

Žaluzie zajistí obyvatelům domu nebo bytu klid a soukromí a řeší i nadměrné množství slunečního záření, které nepříjemně oslňuje nebo v letních měsících domov neúměrně přehřívá. Jak si vybrat ty nejlepší žaluzie a na co při nákupu nezapomínat?

Co je charakteristické pro vnitřní žaluzie

Pro řadu lidí se žaluzie staly neodmyslitelnou součástí domovů, tudíž se tento termín někdy nepřesně používá jako označení prakticky veškeré stínící techniky. Žaluzie se však oficiálně nazývají pouze ty produkty, které jsou z jednotlivých lamel. Dělí se na vnější a vnitřní. Vnitřní se pak rozlišují na horizontální, které si většina z nás asi vybaví jako první, případně existují i vertikální.

Vertikální žaluzie jsou většinou z látek. Horizontální žaluzie se nejčastěji vyrábějí z lakovaného hliníku. Méně často se objevují také dřevěné. Nejsou tak obvyklé vzhledem k tomu, že jsou oproti kovu těžší. Případně jsou na trhu k dostání i bambusové, o které je zase potřeba intenzivněji pečovat.

Pro které z nich se rozhodnout? Roli ve volbě typu konkrétních lamelových žaluzií bude mimo vašeho osobního vkusu ohledně materiálu i barevného provedení hrát především velikost okna. Na velké okno, třeba francouzské, se hodí spíše ty vertikální. V okně standardních rozměrů svou funkci dokonale splní horizontální žaluzie.

Poznejte rozdíly mezi venkovními a vnitřními žaluziemi

Váháte nad tím, jestli u vás doma najdou lepší uplatnění žaluzie venkovní nebo vnitřní? Shrňme si nejdůležitější klady a zápory: Pro ty vnitřní hovoří především velmi jednoduchá montáž a vysoká variabilita různých rozměrů. Dalším rozhodujícím faktorem je i snadná údržba. Jednoduše se na ně nebude chytat prach a další nečistoty zvenčí.

Aby všem vnějším vlivům odolaly, musejí být vnější žaluzie vyrobeny z dostatečně pevných materiálů. Proto je nutné počítat s vyššími pořizovacími náklady. Na druhou stranu ale vykazují díky své robustní konstrukci mnohem lepší vlastnosti, co se týče neprostupnosti slunečního záření. Byt či dům tak udrží v létě efektivněji v chladu, v zimě zase nedovolí teplu oknem utíkat.