Jak správně vybrat fasádní barvu

Fasáda je vizitkou každého rodinného domu, a proto by měla být na tuto část stavby zaměřena velká pozornost. Fasáda totiž podléhá každodennímu působení vnějších vlivů a neustálému procesu špinění.

malování stěn
ilustrační foto: pixabay.com – Kaboompics_com

Nikdo z nás nechce mít fasádu krásnou jen několik měsíců, ale její půvab by měl být zachován po dobu několika let. Při výběru fasádní barvy tak není důležitý jen samotný barevný odstín, ale především to, jak dokáže barva odolávat tomuto působení vnějších vlivů a zachovávat si svou krásu.

Nejčastější potíže? Vyblednutí barvy a zašpinění!

Hlavní je, aby barva dokázala dlouhodobě odolávat působení vnějších vlivů. Mezi nejčastější problémy se řadí vyblednutí barvy, mnohdy až o několik odstínů. Na tento problém má největší vliv UV záření. Dalším problémem na fasádách bývá jejich zašpinění. Kyselé deště jsou plné smogu a nečistot, a jak déšť dopadá na fasádu, tak jí výrazným způsobem špiní. Při každém dalším dešti se usazuje nová vrstva. Původní krása fasády je tak ukryta pod vrstvou špíny a i její barva se mohla změnit o několik odstínů. Při výběru barvy musíte tyto skutečnosti brát v potaz.

Moderní technologie nabízí unikátní vlastnosti

Až se budete rozhodovat, kterou barvu pro fasádu zvolíte, měly by pro vás výt důležité především její vlastnosti v oblasti odolnosti. Na trhu je v současnosti nabízeno hned několik barev, vyrobených odlišnými technologiemi. Každá technologie má svá specifika. Nebojte se vybírat ani zcela nové technologie. Některé z nich mají doslova unikátní vlastnosti. Jednou z nich je například nanotechnologie.

Proč právě nanotechnologie?

Nanotechnologie je unikátní metodou v oblasti ochrany povrchů. Ošetřený povrch touto technologií je zcela vodoodpudivý. Nejenže je povrch nenasákavý, ale doslova odpuzuje vodu a není tím pádem ani vlhký. Suché prostředí fasády eliminuje riziko vzniku plísní a hub, které jsou nepřítelem mnoha českých domácností.

Unikátní technologie se samočisticím efektem inspirovaná v přírodě

Tato technologie byla inspirována přírodou, konkrétně lotosovým květem. Ten totiž zůstává naprosto suchý, i když se vyskytuje ve vodě. Zůstává také naprosto čistý, i když se vyskytuje v bahnitém prostředí. Disponuje totiž samočisticím efektem, kterému se říká efekt lotosového květu. Povrch listů a květů této rostliny je poset miliony mikroskopických hrbolků, které odpuzují vodu i špínu. Právě tato metoda byla základní inspirací pro nanotechnologii.

Jaké další výhody má barva nanotechnologie?

Fasádní barva nanotechnologie má kromě naprosté voděodolnosti a ochraně proti špíně ještě mnoho dalších předností. Především disponuje vynikajícími krycími schopnostmi. I když barva nepouští vodu, tak propustnost par je vysoká, což také zabraňuje plísním a vlhku. Samozřejmě je nabízena v různých variantách barevného provedení.