Pokládáme zámkovou dlažbu snadno a rychle

Zámková dlažba okolo domu či garáže patří k nejoblíbenějším způsobům, jak efektivně upravit přístupovou cestu a dodat ji patřičnou dávku elegance. Toto řešení je navíc velmi snadné a slouží nejen pro praktické účely, ale také jako dekorace. Uvažujete i vy o pokládce betonové zámkové dlažby? Pak čtěte dále.

zámková dlažba
ilustrační foto: aaastavba.cz

Co je zámková dlažba

Než se rozhodnete pro zakoupení a následnou aplikaci betonové zámkové dlažby, měli byste alespoň trochu vědět, o co se vlastně jedná. Materiál, který se pro výrobu tohoto typu dlaždic využívá, je betonová směs, do které se dle potřeby vmíchávají různé přísady, pomocí kterých tak dlažba získává různé barevné odstíny. Dlaždice jsou k dostání v mnoha tvarech, takže nemusíte mít žádné obavy, že byste na trhu nenašli žádné, které by vašemu domu či zahradě slušely nejvíce.

Do čeho se pustit nejdříve

Při pokládce betonové zámkové dlažby je nejdůležitější, aby byl povrch, na který dlažbu budeme pokládat, správně zarovnaný. K tomu si můžeme pomoci vibrační deskou nebo válcem, díky kterému snadno upravíme podloží tak, aby se na ně dala dlažba pohodlně položit. Ještě předtím je však třeba na upravený povrch aplikovat vrstvu kamenné drti, která zaručí, že se nám po nějakém čase zámková dlažba nebude propadat. Jak bude silná vrstva kamenné drti stanovíme podle toho, zda bude dlažba zatížena autem (u příjezdu k domu či garáži) nebo bude sloužit pouze pro chůzi. V takovém případě může být použita jemnější drť.

zámkovka

Jak správně pokládat zámkovou dlažbu

Pokládce dlažby ještě předchází řádné usazení obrubníků, které nám ohraničí potřebnou plochu. Typů obrubníků existuje opět více, a proto vybírejte s ohledem na místo uložení. Nyní už jen připravenou plochu vysypeme jemným pískem, který bude již poslední vrstvou před položením samotné dlažby. Jak sami vidíte, náročnější je spíše příprava k pokládání dlažby než pokládání, které je podstatně snazší. Na správně zarovnaný povrch klademe jednotlivé dlaždice a průběžně upravujeme podkladovou vrstvu písku tak, abychom zachovali rovnost povrch po celé ploše.

Závěrečné úpravy, bez kterých se neobejdete

Pokud již máte zámkovou dlažbu na svém místě, přichází na řadu zasypání spár mezi jednotlivými dlaždicemi. K tomu použijte opět velmi jemný písek, který do spár snadno dostanete pomocí koštěte. Aby však písek snadno pronikal do potřebných míst, je třeba, aby nebyl nijak vlhký, ale naopak suchý, protože jedině tak se vám s ní bude dobře pracovat. Výslednou pokládku dlažby ještě jednou upravíme například pomocí vibrační desky, což je již poslední krok k dokonale rovnému a elegantnímu povrchu. Potřebné materiály a pomůcky vám zajistí každé kvalitní stavebniny, kde vám prodejci jistě rádi s výběrem pomohou.

Bestovka-beaton_neskladba_-_4_cm_-_AAA_Stavba