Tepelná čerpadla pro pasivní a nízkoenergetické bydlení

I do nízkoenergetických a pasivních domů je potřebné dodávat v zimě teplo. U malých rodinných domů je potřebný výkon od jedné do čtyř kilowatt, ale u větších pasivních budov může jít až o desítky kilowatt. Například v pasivní administrativní budově Nadace partnerství v Brně, se o dodávku tepla starají tepelná čerpadla IVT o výkonu 68 kW. Tepelná čerpadla se v pasivních domech starají také o ohřev teplé vody a to s nižšími provozními náklady než v případě použití slunečních kolektorů.

tepelná čerpadla IVT
Zdroj: Tepelná čerpadla IVT

V letním období je často nutné v pasivních a nízkoenergetických domech chladit, aby nedocházelo k přehřívání vnitřních prostor vnitřními nebo vnějšími tepelnými zisky. Zde opět může velice účinně pomoci tepelné čerpadlo, které je již v domě instalováno z důvodu vytápění. U systému vzduch/voda se tepelné čerpadlo přepne do režimu chlazení a u tepelných čerpadel země/voda s vrty je možné získávat chlad zdarma přímo z vrtů.

Dům vybavený tepelným čerpadlem získá navíc i výhodnější sazbu elektřiny, čímž vzniká další zajímavá finanční úspora, protože výhodnější sazba se týká všech elektrických spotřebičů v domě. Tato úspora se výrazně projeví právě v domech využívajících řízené větrání, které mají zvýšenou spotřebu elektrické energie pro pohon ventilátorů větracího systému.

Pro nízkoenergetické a pasivní domy s nízkými tepelnými ztrátami se používají tepelná čerpadla s nižšími výkony než v běžných domech.
Země/voda – Tepelné čerpadlo IVT Premiumline EQ o výkonu 4,5 kW, pro vytápění a ohřev teplé vody. Tepelné čerpadlo využívá plošný kolektor 250 m² nebo vrt 90m.
Vzduch/voda – Tepelné čerpadlo IVT AIR Split o výkonu 3 až 6,5 kW, pro vytápění, ohřev teplé vody a chlazení. Vzduch/vzduch – Tepelné čerpadlo IVT NORDIC Inverter o výkonu 0,9 až 6,5 kW, pro vytápění, chlazení, odvlhčování a čistění vzduchu od škodlivin.

Tepelné čerpadlo přináší navíc majiteli velké pohodlí a snadnou ovladatelnost. V dnešní době již není problémem ovládat svůj dům a jeho vytápění prostřednictvím chytrých telefonů. Z kteréhokoli místa tak lze nastavit teplotu uvnitř Vašeho domu, případně sledovat průběžný stav vytápění.

mobile app

ovládání čerpadla

čerpadlová jednotka