Jak vybrat barvu do našeho bytu nebo domu?

Barevnost stěn vašeho bytu by měla být důkladně promyšlena. Určitě bychom neměli postupovat jako mistr Hamouzek ze známého seriálu Taková normální rodinka. Nátěr na stěnách vám vydrží několik let, proto barvy raději nevybírejme podle záchvatu momentální nálady a inspirace.

jak vybrat barvy do chodby Foto: www.homedecorationconcepts.com, jak vybrat barvu do chodby

Základní podmínky pro výběr barvy do interiéru

Každá místnost má své zvláštní parametry, na nichž by volba barvy měla záviset. Jedno z nejzákladnějších pravidel zní: malé místnosti do světlejších, živějších barev, velké místnosti klidně tmavěji. Jde totiž o to, že světlejší barvy pomáhají k optickému zvětšení místnosti. A to nejen směrem do šířky, ale i do výšky. Kromě toho žlutá, oranžová nebo světle zelená dokáží místnost zútulnit. Veselé a syté tóny skvěle pomáhají k rozzáření především méně prosvětlených prostor.

Dbejte na orientaci pokoje

Berme v úvahu také orientaci stěn pokojů. Tlumenějšími barvami vyzdobme místnosti orientované více na jih, kde dopadá v průběhu roku nejvíce slunečního světla. U místností orientovaných na sever je nutno k jejich prodchnutí světlem pomoci právě zmiňovanými jasnějšími odstíny.

Různou barevnost můžeme uplatnit také v rámci jedné místnosti. Nemyslíme tím samozřejmě to, že každá stěna bude mít jinou barvu, to zpravidla nepůsobí moc esteticky. Jde o to, že nejsvětlejším odstínem barvy by měla být vymalována stěna při okně, která vypadá za normálních okolností nejtmavší.

Jaké barvy působí na člověka pozitivně

Pokud nejste ortodoxním vyznavačem metalové hudby, nevolte černou – ta totiž evokuje pocity prázdnoty a stísněnosti. Modrá barva se hodí dobře do koupelny, použitelná je relativně i do kuchyně, ale do obytných prostor se nehodí, protože působí studeně. Místnosti, v nichž hodláme pracovat, nebo kde očekáváme, že se budou učit naše děti, je vhodné vymalovat nazeleno. Zelená barva totiž napomáhá soustředění. Do ložnic se pak hodí ty barvy, které vzbuzují pocit tepla – doporučuje se žlutá, růžová, oranžová a červená.

jak vybrat barvy do chodbyFoto: www.homesdesignideas.us, jak vybrat barvu na toaletu
jak vybrat barvy do kuchyněFoto: www.ikeafans.com, jak vybrat barvu do kuchyně
jak vybrat barvy do ložniceFoto: www.homedecorationconcepts.com, jak vybrat barvu do ložnice
jak vybrat barvu do obývacího pokojeFoto: www.interior-tops.blogspot.com, jak vybrat barvu do obývacího pokoje