Nežijeme ve středověku aneb co dnes umí elektrospotřebiče

Máte pocit, že bydlíte moderním způsobem? Ve své domácnosti jistě používáte pračku, ledničku, televizi, vysavač… takže vezmeme-li v úvahu počet elektrospotřebičů, zřejmě ano. Nové technologické zázraky ale dokážou mnohem víc, a po přečtení následujících řádek možná přehodnotíte svůj názor na to, co je moderní…

sporák
ilustrační foto: pixabay.com – alonda

Lednice s alarmem a osvětlený vysavač

Začneme u velkých spotřebičů. Uvažujete-li o koupi nové lednice, pak vězte, že od ní už není potřeba očekávat jen chladicí funkci. Moderní lednice dokáže připravit ledovou tříšť, nabídnout vám minibar a nápojový automat, antibakteriální ochranu nebo dětskou pojistku. Alarm vám nahlásí, že jsou dveře otevřeny příliš dlouho a celý přístroj ovládáte pomocí dotykového LED displeje. V případě vysavačů potom přijde na řadu třeba upozornění na nutnost výměny pytlíku na smetí, možnost oboustranného parkování nebo osvětlená rukojeť.

Žehličkou vyčistíte celý byt

Pořádný skok kupředu udělal také vývoj na poli menších spotřebičů, například žehliček. Dnes seženete speciální žehlicí systémy včetně parního čističe, se kterým lze bez chemie a s minimální námahou čistit povrchy. Páru žehličky generují samy a upozorní vás na to, že se v parním vývodu nachází příliš vodního kamene a je potřeba ho vyčistit. Když žehlíte, ušetříte navíc polovinu času díky vysokému tlaku, který se moderní žehličky většinou vyznačují.

Analýza rodinné hmotnosti

Co nám mohou nabídnout třeba takové osobní váhy? Jestli jste zvyklá používat klasickou váhu s ručičkou, pak máte vážný důvod cítit se zastarale. Dnes se používají digitální váhy s dotykovým displejem, které se dokážou naučit rozlišovat každého člena rodiny a vytvořit mu analýzu hmotnosti a obsahu vody a tuku v těle, kterou lze přehrát ve speciálním počítačovém programu na CD. Máte doma malé dítě, které s oblibou cucá dudlíky? Zapomeňte na to, že spadlé předměty budete umývat ve vodě: pořiďte si speciální sterilizátor, který dokáže odstranit 99,9% bakterií z dudlíků a kojeneckých lahví.

Během čištění vám navíc poskytuje informace o průběhu procesu a zbývajícím čase. Fény nabízejí ionizovaný vzduch, který vaše vlasy v průběhu fénování hydratuje, holicí strojky umějí nastavit pět úrovní citlivosti, kartáčky na zuby jsou ovládané dotykově… Zkrátka, pro návštěvu elektra si vyhraďte raději celý den. Nebo se předem důkladně připravte, abyste měli přehled o tom, jaké zázraky si můžete odnést domů.