Výběr technických svítidel do garáže nepodceňujte

Oproti jiným místnostem v domě trávíme v garáži mnohem méně času. Přesto jde o prostor, kde se bez kvalitního osvětlení nehneme. Jak vybírat světlo do garáže? Není to jednoduché. Díky následujícím řádkům se ale dozvíte vše podstatné.

Ideální variantou jsou stropní svítidla

Aby byla garáž anebo dílna dostatečně osvětlená, je vhodné do ní instalovat kvalitní stropní svítidla. Prim v této kategorii hrají svítidla zářivková, pro které je typické dostatek světla a cenová dostupnost. Stropní světla můžete doplnit o světla nástěnná, která je možno umístit na okolní stěny. Pokud se pro tuto možnost rozhodnete, vybírejte světla doplněná o ochranný koš. V takovém případě se již nemusíte bát stěhovat těžká břemena anebo v garáži bez omezení a rizika rozbití světla pracovat.

Pozor na stupeň krytí

Alfou a omegou technických svítidel, která můžete umístit do haly, garáže anebo dílny, je stupeň krytí – chcete-li IP. IP je zkratkou anglických slov „Ingress Protection“. V překladu hovoříme o ochraně proti vlhku a prachu. U stupně IP jsou vždy uvedeny dvě číslice. První z nich označuje stupeň ochrany proti prachu a pevným částem, druhá pak označuje odolnost svítidla proti vodě. Čím vyšší číslo, tím vyšší stupeň ochrany. A tady se dostáváme k jádru pudla. Aby bylo svítidlo bezpečné a vyznačovalo se dlouhou životností, je potřeba dívat se po technických svítidlech, které mají stupeň krytí alespoň 44. IP44 znamená, že svítidlo je chráněno proti stříkající vodě a vniknutím těles o průměru 1 mm a větším.

Čím více, tím lépe

A u stupně krytí ještě chvíli zůstaneme. Výše jsme zmínili, že nejnižší možná ochrana spočívá v IP44. Pokud ale sáhnete po světle s IP65 anebo 67 rozhodně neprohloupíte. Ba právě naopak. IP65 znamená, že svítidlo je prachotěsné a odolné vůči tryskající vodě. Světla s IP67 jsou opět prachotěsná a dokonce je můžete na nějakou chvíli ponořit do vody. Svítidla s vyšší hodnotou IP jsou pochopitelně dražší, na druhou stranu jde ale o investici, která se vám v průběhu let mnohonásobně vrátí. Aktuální nabídku bezpečných, kvalitních a certifikovaných svítidel do garáže najdete v e-shopu Luxo.