Vybíráme osvětlení do domácnosti – kde a na co si dát pozor

Kvalita osvětlení hraje obrovskou roli, není tedy možné výběr lustrů, lampiček či jiných druhů světelných zdrojů podcenit.

osvětlení
ilustrační foto: profisvitidla.cz

Při výběru je třeba vzít v potaz hned několik důležitých kritérií. I vy si musíte uvědomit, že kvalita osvětlení bude mít vliv na to, jak se u vás doma budete cítit. Jak zvolit správně a kde nakoupit výhodně s jistotou prvotřídní kvality?

Základní pravidla výběru osvětlení

Typ osvětlení musíte volit podle místa určení. Jiné druhy světel se hodí do obývacího pokoje, jiné do ložnice, koupelny apod. Ve všech případech platí, že světelný zdroj musí maximálně plnit svůj účel. Do kuchyně je určitě lepší volit světla bodová a více ostrá, aby byla perfektně nasvícena pracovní plocha, do obývacího pokoje se hodí světla tlumená, nejlépe s možností regulace intenzity apod. V případě koupelny je třeba myslet na účel i bezpečí. Doporučujeme použít nástěnné lampy. Osvětlení v koupelně by mělo být odolné proti vlhkosti.

Myslet musíte samozřejmě i na design. Lustr i lampička se mohou stát výrazným prvkem interiéru. Stylem i barvou proto musí odpovídat celkovému designu místnosti.

TIP: Podívejte se na tyto moderní dětské lustry a zařiďte s jejich pomocí vašim dětem pokojíček snů.

Jaký zdroj?

Kromě designu se budete muset ještě zamyslet nad typem světelného zdroje. Ten by se měl odvíjet od toho, jak často a jak dlouho v dané místnosti svítíte.

Nabízí se tyto možnosti:

  • LED žárovky – jsou vhodné do míst, kde svítíte dlouho a potřebujete skvělé světlo, ideální jsou například do kuchyně
  • Úsporné žárovky – i tyto se hodí do míst, kde využíváte světlo po delší dobu, počítejte s tím, že chvíli trvá, než začnou svítit naplno
  • Zářivky – jsou ideální na chodby a do míst, kde potřebujete rychle kvalitní světlo třeba i na kratší dobu
  • Halogenová žárovka – hodí se do všech prostor i do těch, kde často zhasínáte a rozsvěcujete

Kde koupit

Velkou roli hraje samozřejmě kvalita svítidel. Pokud chcete, aby vám světla sloužila dlouhou dobu, spolehněte se na nabídku kvalitních výrobců. Velmi zajímavou nabídku přináší obchod Profi svítidla. V sortimentu mají špičková svítidla od značek Eglo, luxery, Prezent, Massive, Philips, Globo a dalších za velmi příjemné ceny.