Pár slov o čerpadlech pro dům

Čerpadlo je mechanické zařízení, které dává tekutině, která skrze něj protéká tlakovou, kinetickou nebo potenciální energii. Taková je definice čerpadla.
K čemu ale ve skutečnosti čerpadla slouží?

čerpadla pro dům a zahradu
Foto: businessforum-china.com

Využití čerpadel

V průmyslu, v zemědělství, v záchranářských sborech, ale samozřejmě také pro soukromé účely, tedy primárně na chatách, domech a zahradách. Každý objekt, který je vybaven studnou obvykle čerpadlo potřebuje. Doby vytahování kbelíků jsou již dávno za námi. Nejenom, že jsou ale čerpadla využívána pro tahání vody ze studen, potažmo také vrtů či jiných zdrojů, následně je voda z nich využívána pro zásobování objektu pitnou vodou, pro zavlažování, pro odtok odpadních vod – například německá čerpadla Wilo. Kde by byly čističky bez čerpadel? Ve velkých měřítcích se využívají obrovská čerpadla. Pro soukromé využití ovšem stačí malá, přenosná a praktická čerpadla různých typů.

čerpadla pro dům a zahradu
Foto: directindustry.com

Které čerpadlo na zahradě využijete?

Pro běžné použití jsou zcela dostačující ponorná čerpadla, která jsou rozměrově malá, dobře se s nimi manipuluje. Ponorná čerpadla se noří přímo do čerpané tekutiny. Pokud máte například studnu, čerpadlo do ní spustíte a dále pracujete jen s výstupní hadicí. Lze ovšem také namísto ponorného využít libovolné horizontální či samonasávací čerpadlo, pokud jsou ovšem splněny podmínky maximální hloubky studny. Klasické ponorné čerpadlo nepoužívejte na kalnou nebo ani lehce znečištěnu vodu, k tomuto účelu jsou určena čerpadla přímo označená jako kalová. Čerpadlo na čistou vodu byste takovým krokem zanesli.

U čerpání vody z vrtů je třeba dávat pozor. Čerpadla určená pro tyto účely jsou tenká, ale měla by i při svém malém průměru nechávat dostatečnou rezervu pro otřesy čerpadla a jeho následné vytažení. Nejednou se už stalo, že se čerpadlo ve vrtu zaseklo.

čerpadla pro dům a zahradu
Foto: wilo-usa.com