Jak se bydlí v dřevěném srubu
Foto: woodlife.cz
Zděné stavby u nás tvoří největší podíl staveb. Je to bytelný, kvalitní a prověřený materiál pro výstavbu domu. Zděné domy v zimě lépe drží teplo, když se prohřejí stěny, na druhou stranu také v létě v nich bývá příjemnější chládek. Montované dřevostavby tuto přednost nenabízejí. Zato ovšem jejich výstavba bývá výrazně levnější a rychlejší, pročež jsou oblíbenou volbou v případě nižších rozpočtů na stavbu domu. Co ale dřevěné sruby, které jsou postavené z masivních trámů a příček? Jsou kvalitativně jakýmsi kompromisem mezi zděnými domy a montovanými stavbami. Dostatečnou tepelnou izolaci u nich zajišťuje jednak masivní dřevo, které je samo o sobě skvělý izolant, ale také další izolační vrstvy mezi vnějšími trámy a vnitřními příčkami. Dřevo je pak možné v interiéru domu přiznat, tedy ponechat viditelné, nebo stěny potáhnout omítkou či obložit.
Foto: woodlife.cz
Vlastnosti dřeva pro stavbu dřevěných domů jsou pak kapitolou samou pro sebe. Přinášejí pro majitele domů řadu výhod. Dřevo je antialergenní materiál, antistatický a přirozeně udržuje ideální vzdušnou vlhkost. Díky tomu vytváří vhodné prostředí pro lidi s dýchacími obtížemi. Navíc uvolňuje své přírodní silice a pohlcuje nežádoucí látky a pachy ze vzduchu. To vše jsou jasné důvody, které hovoří pro pořízení srubového domu. Životnost těchto staveb se pak pohybuje v řádech několika generací, tedy vydrží zhruba stejně jako zděné domy, pokud jsou postaveny správně.
Foto: woodlife.cz
Mnoho lidí si spojuje sruby a roubenky spíše s chatami. Srubové domy jsou ale v dnešní době svými standardy určené k trvalému bydlení. Samozřejmě se ale stále staví chaty na klíč, které jsou výrazně levnější, protože se dá ušetřit na izolaci, pokud se má jednat pouze o sezónní stavbu.
Foto: woodlife.cz