Rekonstrukce bytového jádra s firmou

Rádi byste přebudovali bytové jádro k vašemu obrazu? Přemýšlíte nad rekonstrukcí, ale nevíte, co vše obnáší? Pak čtěte dále. Tento článek vám nastíní, co je třeba zařídit před rekonstrukcí, případně jak vybrat vhodnou firmu k veškerým úkonům.

Bytové jádro

Návrh a statické posouzení jádra
Než se člověk pustí do kompletní rekonstrukce bytového jádra, nebo to zadá firmě, je nutné nechat byt staticky posoudit, nechat provést stavební průzkum kvůli případnému bourání příček a dalších zásahů do konstrukce a vypracovat si návrh. Je důležité předem vědět, které příčky jsou nosné, aby nedošlo k jejímu zbourání a tím narušení a ohrožení statiky celého domu.

Návrh se vyplatí zadat architektovi nebo firmě, kteří mají v této oblasti bohaté zkušenosti, dokážou vymyslet funkční řešení a přitom vám ušetří nějaké náklady. Než komukoliv svěříte návrh k vypracování, vždy si daného architekta nebo firmu pořádně prověřte.

Vyřízení povolení rekonstrukce
Pokud ve vašem bytě plánujete rozsáhlejší rekonstrukci, je vaše povinnost ohlásit to stavebnímu úřadu, který vám vydá stavební povolení. Ohlášení není třeba v tom případě, pokud se během rekonstrukce nezasahuje do střední nosné zdi.

V případě, že jste si na rekonstrukci pronajali firmu, ta za vás následnou rekonstrukci v případě potřeby nahlásí. Pokud si však vše zařizujete sami a hledáte pouze odborníky na konkrétní úkony, pak si nahlášení budete muset vyřešit sami.

Realizace rekonstrukce
Společně s vypracováním návrhu vyberete také vhodné materiály a vybavení. Poté následuje samotná rekonstrukce, jejíž délka se odvíjí od prováděných prací. Pokud si k rekonstrukci najmete jednotlivě odborníky, je důležité vypracovat si harmonogram a jednotlivé práce naplánovat tak, aby na sebe navazovaly. U firmy, které provádějí rekonstrukce na klíč, vám tato starost odpadne, neboť firma disponuje mnoha řemeslníky a veškeré úkony si rozplánuje sama.

Nejčastěji se při rekonstrukci upravuje:

  • kuchyně
  • koupelna
  • okna a dveře
  • podlahy
  • stěny
  • změna dispozic/posun příček
  • elektrické rozvody
  • rozvody vody a odpadů
  • topná tělesa, případně celý topný systém

Rekonstrukce bytového jádra svépomocí?
Bytové jádro patří k nesložitějším částem bytu. Přesto tento fakt mnoho lidí neodradí od pokusu o jeho rekonstrukci svépomocí. To pak většinou končí průšvihem. Rekonstrukce bytového jádra jako taková není vůbec levnou záležitostí a mnozí přemýšlejí, jak na ní co nejvíce ušetřit. V lepších případech se lidé pokoušejí provést část rekonstrukce sami a to nejnutnější zadat firmě. Výjimkou však není ani snaha celé rekonstrukce provést svépomocí.

Pokud tedy plánujete rekonstrukci bytového jádra, svěřte to ověřené firmě, která z bytu vytvoří praktický a hezký prostor. Díky tomu, že firmy mají v této oblasti bohaté zkušenosti, vědí, co dělají a tudíž vy máte jistotu, že nehrozí žádné riziko.

Ačkoliv se to možná na první pohled nezdá, ale bytový nebo panelový dům je složitá stavba a bytovým jádrem prochází různé společné instalace, u kterých je nutné, aby s nimi manipulovat pouze odborník. Při neodborné manipulaci totiž můžete způsobit velké problémy či škody také ostatním sousedům.

Výběr vhodné firmy pro rekonstrukci
V dnešní době je na trhu celá řada firem, které se zabývají rekonstrukcí bytových jader. Jak však vybrat tu správnou? Nejlepší jsou doporučení od známých, případně čtení referencí. Před výběrem si vždy danou firmu pořádně proklepněte. Je opravdu důležité vědět o firmě, které máte v plánu svěřit rekonstrukci bytu, která stojí nemalé peníze. Jedním z našich typů je firma Morez stavební – rekonstrukce bytových jader Plzeň