Jak vybrat vhodné interiérové dveře

Ačkoliv při koupi bytu málokdy přemýšlíme nad interiérovými dveřmi, ihned po nastěhování se tato problematika stává velice důležitou. Jejich výhody a vysoká praktičnost poté nemohou nechat nikoho chladným, nicméně jejich umístění poté může být tvrdým oříškem, pojďme se tedy na interiérové dveře podívat podrobněji.

interierove dvere

Nejen vzhled, ale i typ interiérových dveří jsou nezbytným atributem při výběru

Špatná volba interiérových dveří do určitých prostor může znamenat značné nesnáze, dveře totiž mnohdy svými rozměry omezují využití menších místností, popřípadě je kvůli nepraktickému otevírání nutno dveře často obcházet, kromě estetického hlediska je proto velice nutné vybrat správně i dveře podle hlediska funkčního.

Otočné interiérové dveře jsou nestárnoucí klasikou

Asi nejlevnější a nejrozšířenější variantou, která je však prostorově velice náročná, jsou dveře otočné. Dnes je k dispozici velice široká nabídka otočných interiérových dveří, už se zdaleka nemusíte omezovat. Vybrat si můžete ze dveří dřevěných, prosklených se zdobnými lištami, do moderních interiérů se dokonce hodí i celoskleněné dveře. V případě celoskleněných interiérových dveří se nemusíte bát rizika úrazu, dveře jsou totiž chráněné fólií, takže i když se sklo rozbije, střepy se nevysypou a nehrozí pořezání.

interiérové dveře - verte

Posuvné interiérové dveře zapadnou nejen do bytů

Interiérové dveře vždy musí splňovat prostorové nároky Vašeho domu či bytu. Ve stísněných prostorech jsou velice praktické posuvné dveře. Jak již název napovídá, posuvné dveře se otevírají posouváním podél zdi, díky čemuž požadují jen minimum prostoru, což je například v menších bytech velikým plusem. Posuvné dveře přitom nemusí být výsadou pouze kuchyní či obývacích pokojů, skvěle zapadnou i jako dveře mezi koupelnou a toaletou, kde je jejich praktičnost velice vítána.

Zasouvací interiérové dveře jsou praktické a stylové zároveň

Další alternativou jsou dveře zasouvací do zdi. Instalace těchto dveří je poněkud složitější, je totiž vyžadováno pouzdro umístěné ve zdi, ve kterém se dveře budou nacházet, a při montáži je proto nutná práce profesionála. Náročnější montáž však skvěle vykompenzuje moderní vzhled i maximální možná praktičnost. Posuvné i zásuvné interiérové dveře zapadnou do obývacích pokojů i zmíněných koupelen, na druhou stranu může být problematické jejich umístění u dětských pokojů a ložnic, jelikož tyto dveře nevynikají zvukovou a tepelnou izolací.

interierove dvere3

Skládací interiérové dveře šetří místo

Dalším velice prostorově úsporným typem interiérových dveří jsou dveře skládací či lamelové. Velice populární jsou především tradiční koženkové dveře s harmonikovým skladem. Tyto interiérové dveře jsou prostorově nenáročné, nepotřebují prostor ve stěně ani podél, díky čemuž lze použít skládací dveře téměř kdekoliv.

Kyvné dveře jako unikátní doplněk

Méně obvyklé, ale přesto velice zajímavé jsou v domácnostech kyvné interiérové dveře. Kyvné dveře se skvěle hodí do kuchyní, vždyť pravdou je, že téměř každá restaurace tyto dveře stále používá. Při vybavování interiéru se však nemusíme zdaleka omezit jen na kuchyně, jako velice zajímavý doplněk lze tyto dveře použít téměř všude.