Snížení stropu lze dosáhnout i bez stavebních úprav

Důvodů ke snížení stropu existuje celá řada. Pokud je ale vaší jedinou potřebou zútulnění příliš vysokých místností a zajištění pocitu bezpečí a harmonie, můžete stropy snížit pomocí jednoduchých triků opticky bez jakýchkoliv stavebních úprav.

snížení stropu
Zdroj, foto: shelterness.com

Pro snížení stropů v bytech nebo domech se většinou používají polystyreny nebo sádrokartonové desky. Pomocí konstrukce z profilů a několika desek s výjimečnými vlastnostmi můžete strop snížit o libovolnou délku a zajistit si tak mnohem efektivnější vytopení a osvětlení místnosti bez zbytečných ztrát. Stále ale máte hranatou místnost bez hřejivých dekoračních efektů, která vám útulnost domu nezajistí.

Nejvíce náročnými místnostmi bývají obývák, dětský pokoj a ložnice. Tyto místnosti často považujeme za zázemí a požadujeme v nich soukromí a dostatek klidu. Ne vždy ale tyto podmínky musí místnost splňovat a přílišná čistota může naopak působit rušivým dojmem. V krajních případech se může z takového stavu vyvinout i úzkost.

Barvy dokáží vytvořit úžasné optické efekty

Prázdný prostor lze velmi spolehlivě zaplnit a oživit barva. Nezáleží přitom, zda zvolíte tapety, výmalbu nebo stropní desky. Obecně platí, že světlé barvy prostor zvětšují a tmavé barvy zmenšují. Pro snížení stropu tedy zvolte tmavší barvu, ale zase to nepřehánějte, ať nevytvoříte pochmurný dojem. Důležitým pravidlem je v tomto případě výmalba horní části stěny. Stačí většinou 10 – 20 centimetrů od stropu. Záleží ovšem na vás, o kolik chcete opticky strop snížit.

Opačným efektem je pak bohaté vyzdobení stěn, kde naopak horní část stěny vynecháte a odvedete tak pozornost od vysokého stropu, jelikož vaše oči budou plně zaměstnané stěnami.

Využijte rady historických dekoratérů

Velkou službu vám mohou udělat také dekorační a bytové prvky, které jsou v místnosti obvyklé. Nejčastěji se k optickému snížení stropu využívají nízko posazené lustry. Efekt lze maximalizovat posazením několika stropních světel do tvaru obdélníka nebo kruhu. Tím vznikne nová plocha, která opticky sníží výšku místnosti.

Mezi extrémní způsoby snižování stropu patří práce s textiliemi, která se využívala již před stovkami let ve středověku. Otázkou ovšem je, zda by vás výsledný efekt stropních nebes z barevných látek oslovit. Pokud ano, existuje spousta možností, jak látky k dekoraci stropu využít.

vymalování stropů
Zdroj, foto: shelterness.com