Žaluzie a stínící technika

Není jednoduché si vybrat z monumentální nabídky stínících prostředků. Žaluzie a jiné stínící technologie zažívají v poslední době boom. A to hlavně proto, že dokáží velmi usnadnit život a také mohou být vhodným estetickým doplňkem.

horizontální žaluzie
ilustrační foto: pixabay.com – keresi72

Pokud vybíráte žaluzie nebo rolety do vaší domácnosti, měli byte si vyčlenit trochu více času, neboť nejen internet, je plný nabídek, které můžete projít. Vybrat ideální kombinaci v poměru cena – kvalita nemusí být vždy jednoduché.

Základní druh žaluzií: Horizontální

Základním druhem žaluzií jsou samozřejmě horizontální hliníkové lamely, běžné téměř v každé domácnosti. Při výběru horizontálních žaluzií prakticky neuděláte chybu, ovšem musíte se smířit s tím, že vám bude chvíli trvat, než najdete výrobce, který nabízí optimální cenu. Tu totiž může navýšit i namontování nebo dojíždění. Žaluzie jsou nabízeny v rozsáhlém barevném provedení, z tohoto pohledu jsou ideální, neboť si můžete vybrat přesně podle vašeho vkusu.

Spolehlivě chrání před slunečními paprsky

Jestliže vybíráte žaluzie do většího objektu, jako je rodinný dům nebo průmyslová budova, je lepší zvolit venkovní žaluzie, které se dají nastavit v libovolném úhlu a navíc zachycují až 80% slunečního záření. Z pohledu zvenčí tvoří navíc zajímavý architektonický doplněk, protože jsou větší než klasické lamely a jsou vidět již zdálky. Jejich cenu mírně zvyšuje fakt, že je lze ovládat také elektronicky (ovšem možné je i manuální řešení). Motorové ovládání venkovních žaluzií je velmi praktické v případě, že máte venkovních žaluzií více. V tomto případě je možnost jejich centrálního ovládání.

Jestliže vám nevyhovují vnitřní ani venkovní žaluzie, je tu ještě jedna možnost. Ani vy se nemusíte spokojit s tím, že vám do bytu nutně bude každé ráno pronikat sluneční světlo a budit vás. Existují totiž speciální látkové rolety, které fungují na stejném principu jako žaluzie, ale liší se víceméně jen ve vzhledu. Látkové rolety jsou pochopitelně z jednoho kusu textilie, kterou můžete (téměř) dle libosti napínat a naklánět. Navíc velká barevná škála uspokojí i náročné zákazníky, kteří mají vytříbený vkus. Látkové rolety jsou vyrobeny z několika typů pevného materiálu. Proti pohybu do stran brání silikonová fixace. Tyto rolety jsou ovládány pomocí řetízkového nebo pružinového mechanismu.