Kouzlu dřevěné podlahy propadá stále více lidí

Dřevěné podlahy zažívají v posledních letech obrovský rozmach. Necháváme si je realizovat téměř všude. Čím dál častěji jsou používány v kuchyních, obývácích pokojích, ale také v ložnicích. Proč jsou dřevěné parkety a podlahy tak oblíbené?

Dřevěná podlaha
Zdroj: zillow.com, Dawn Hamilton, klasické dřevěné podlahy

Dřevo není jen krásné

Důvodů je hned několik. Dřevěné podlahy jsou pro mnoho lidí synonymem vkusného designu ba dokonce symbolem luxusu. I přes moderní prvky a možnosti interiérů, je na trhu stále poptávka a tedy i nabídka dřevěných dekorací ale i dominantních prvků, jakým podlaha bezesporu je. Přírodní materiály jsou zkrátka trendy – dub, jasan, buk, javor, eben. A to je jen malá ochutnávka dřevin, ze kterých můžete vybírat. Hospodyňky nedají na dřevěné podlahy dopustit, neboť úklid je mnohem snadnější. Většinou stačí podlahu vytřít vodou, nečistoty nemají tendenci zachytávat se skrz jako u koberců. Působí tedy jako dobrá prevence proti alergiím a škůdcům. Třetím důvodem, proč byste měli o podlahách ze dřeva uvažovat je fakt, že životnost kvalitní dřeviny se může protáhnout na hezkých pár desetileté. Dřevo navíc výborně udržuje teplo.

O dřevo se musíme starat a nenechat ho zvlhnout

Co se týče nevýhod, tak ty plynou většinou z neodborného zacházení při zhotovování nebo při samotném užívání. Povrch by se měl pravidelně ošetřovat nátěry, které působí jako dřevinu jako ochranný metabolismus na člověka. U dřevěných podlah si musíme dát pozor na vlhkost, protože se dřevina rychle opotřebuje a později zničí. A že záleží na typu dřeviny? Mýtus. Vlhkost dříve nebo později zničí i to nejkvalitnější dřevo.

Podlaha by měla být dostatečně silná, aby nedošlo k prasknutí nebo k propadnutí. Dnes není problém najít spolehlivého dodavatele, buďte však trpěliví a výběr neuspěchejte. Realizace dřevěné podlahy je poměrně rychlá a výsledek stojí za to.