Vybíráme koberec do bytu

Koberce si opět vydobyly své místo v českých domácnostech, a to jak kusové tak celoplošné koberce. Důvodů je hned několik. Nic nezahřeje od nohou tak jako koberec.

living-room-1001932_1920

Koberec je dokonalým módním doplňkem a také je vhodný pro alergiky. Že něčemu z toho nevěříte? Pokračujte ve čtení.

Nejdřív pár odpovědí

Nabídka s koberci je opravdu velmi široká, ať už se jedná o materiály, konstrukci nebo barevné provedení. Abyste v tom úplně “neplavali” je důležité si odpověď na pár základních otázek, které výběr velmi zmenší a vy se přiblížíte vysněnému koberci. Základní otázky jsou:

  • V jaké místnosti se bude koberec používat?
  • Jakou má koberec plnit funkci?
  • Co od koberce očekáváte?

Kusový nebo celoplošný?

I celoplošné koberce opět v českých bytech a domech najdete. Současné koberce mají zcela jiné vlastnosti než koberce z minulého století. Moderní celoplošné koberce dokonale snižují hlučnost a zabraňují kročejovému hluku. Pantofle, podpatky ani paty, nic slyšet nebude.

Celoplošné koberce dokonale probudí nudnou a okoukanou místnost. Výrobci je vyrábějí jak v neutrálních a zemitých barvách, tak i ve veselý a netradičních barevných provedení. Pro odvážnější povahy i se vzory a geometrickými tvary.

Kusové koberce jsou ideální pro ty, kteří si koberce ještě nejsou úplně jistí. Nejen, že je možné ho libovolně přemisťovat, ale také jednoduše sbalit a dát na půdu. Jejich úkolem je především zdobit, ale také opticky rozdělují prostor.

V jednoduchosti je móda

Posledních letech módní trendy volí stále stejně. Neutrální a zemité barvy stále vévodí. Ideální koberec je tak v béžové barvě, jednobarevný bez vzorů, maximálně s drobnými detaily. Do moderních domácností se může zvolit koberec s dlouhým vlasem v metalových barvách a kovovými odlesky.

Popusťte uzdu fantazii

Pro odvážnější duše a do minimalistických interiéru se hodí koberce úplně opačné. Barevné a vzorované. Kusové koberce se pak stávají hlavním designovým prvkem celého interiéru. K sehnání jsou koberce ve výrazných barvách, s netradičními vzory a dekory. Velkou divočinou jsou pak koberce, které imitují zvířecí srst.

Materiál rozhoduje o údržbě i životnosti

Rozdělení materiálů je snadné. Přírodní a umělé. O přírodních materiálech se obecně říká, že mají dlouhou životnost, přepychový vzhled, přírodní vlastnosti a vyšší cenu. Přírodní vlákna dýchají, absorbují vlhkost nebo ji do suchého prostředí dodávají. Kusové koberce z přírodního vlákna jsou takové malé umělecké dílo. Jsou vždy unikátní, barvy jsou jedinečné a vzory odrážejí módní trendy.

Na druhou stranu umělé materiály jsou levnější, více mechanicky odolné, jejich údržba je snadnější a u celoplošných koberců se volí častěji. vyrábějí se z nich zátěžové koberce, které se pokládají v kancelářích a komerčních prostorách. Nejpoužívanějším umělým materiálem je nylon.

Pokládka

Koberce je možné položit několika způsoby a každý se hodí k jiné příležitosti. Klasické je celoplošné lepení. To je trvalé a nehrozí tak sunutí koberce nebo boule. K této pokládce se skvěle hodí kobercové čtverce, se kterými je jednodušší manipulace. Osvědčeným způsobem je volná pokládka. Hodí se do místností m