Jak zařídit ložnici, abychom měli příjemný spánek

Na samotné kvalitě spánku se nepodepisuje jenom prvotřídní postel, nebo volba správných matrací. Nemalý vliv na tom má i samotné prostředí, které s touto místností souvisí.

postel
Foto: habitat-cz.cz – Přikrývka – ORGANIC

Základem je jak nábytek, tak i barvy stěn, popřípadě dekorační látky. Vždy bychom měli brát na vědomí, že je lepší jít cestou světlejších, příjemnějších odstínů. Tmavé, ale i výrazné pastelové barvy mohou působit depresivně a divoce, což určitě není stav, který by ke spokojenému spánku vedl.

Nerušte svého partnera

Dilema spojené s tím, kdy jeden už chce spát a druhý si chce číst, jistě znáte. Ne vždy je ale nutné řešit vše hádkou, jelikož dobře může pomoci i jiná věc, a tou jsou stolní lampy. Díky nim tak bude mít jeden z partnerů dostatek světla na čtení, ale druhá polovina postele bude zahalena potřebným šerem k usnutí. Špičkou v dané oblasti jsou lampy, které umožní regulaci intenzity světla. To je vhodné i ve chvíli, kdy neradi usínáte při úplné tmě a chcete raději přítmí.

lampy
Foto: habitat-cz.cz – Lampa SIA bílostříbrná

V posteli se musíte cítit příjemně

Důležitou součástí bezproblémového spánku je i to, v čem spíte. Základem by mělo být pohodlné pyžamo, nebo noční košile. Výjimkou však není ani to, že můžeme spát zcela nazí. Nejenom v tomto případě bychom se ale měli cítit dobře i v našem povlečení. Dbáme-li na skutečný luxus kombinovaný s pohodlím, rozhodně volíme saténové povlečení. To navíc už dávno není onen nepříjemně lesklý kus látky, jelikož současné materiálové složení umožnilo výrazné pokroky jak ve vzhledu, tak kvalitě. A přesto si zachovalo svůj luxus. Mezi další vhodné materiály v rámci ložního prádla patří:

  • Bavlněné povlečení
  • Krepové povlečení
  • Flanelové povlečení

povlečení
Foto: habitat-cz.cz – Povlečení UNI SATIN

S celkovým příjemným pocitem ale nesouvisí jenom volba správného povlečení, ale i to, čím máme podloženu hlavu – a jak hodně. Je vhodné volit takové polštáře, které nám budou vyhovovat svou velikostí, ale také objemem, jelikož i to má na náš spokojený spánek vliv – nehledě na případné bolesti za krkem, spojené s nedostatečnou oporou naší hlavy.